Vojáci čínské lidové osvobozenecké armády pochodují se zbraněmi během nácviku na vojenskou přehlídku

Čína na vojenské přehlídce ukáže supermoderní zbraně a Peking bez smogu

Z ulic Pekingu mizí auta, továrny v okolí zavírají, aby z centra zmizel smog. Čína před čtvrteční vojenskou přehlídkou nenechává nic náhodě. Na pochod se připravuje 12 tisíc vojáků, ve vzduchu bude 200 letadel. Oslavy vítězství ve 2. světové válce Peking využije i k ukázce výzbroje, kterou veřejnost dosud nespatřila. 

 

Čína se připravuje na historickou událost. Ve čtvrtek 3. září si připomene 70 let konce druhé světové války v Tichomoří. Vrcholem oslav je vojenská přehlídka, největší za poslední roky.

Voják čínské lidové armády zarovnává lanem ostatní vojáky během tréninku na přehlídku
Zdroj: Reuters

Ulicemi Pekingu budou na náměstí Nebeského klidu pochodovat tisíce vojáků, většinou Číňanů, ale také Rusů a několika dalších národností. Doprovázet je budou tanky, obrněné vozy a stíhačky. Čeká se, že se Čína pochlubí novými supermoderními zbraněmi.

Prostor dostane i ženská jednotka. V přehlídce projde 51 žen z čestné stráže a objeví se i ženský zdravotnický tým, uvedla z Pekingu zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Zkouška na vojenskou přehlídku v Pekingu
Zdroj: Reuters
Autor: Damir Sagolj

Válečné hrůzy se Číňanům připomínají na každém kroku

Celé město pracuje na tom, aby velký den nic nezhatilo. Úřady vyhánějí z ulic auta a zavřely továrny stovky kilometrů daleko, aby se stihl vyčistit vzduch v jinak smogem zahlceném Pekingu. Na bezpečnost dohlíží 850 tisíc lidí, policistů i dobrovolníků. Lidé, kteří bydlí podél vytyčené trasy, se v den přehlídky z bezpečnostních důvodů nesmějí ani podívat z okna.

Na plné obrátky jede i propaganda. Televize vysílají válečné filmy a noviny připomínají zločiny japonské armády. Plakáty s válečnými hrůzami jsou i na ulicích. Přesto Čína ujišťuje, že smyslem přehlídky není štvát proti Japonsku, ale jen uctít miliony obětí.

 

Čínsky důstojník dává povely vojákům během nácviku na vojenskou přehlídku
Zdroj: Reuters
Autor: Damir Sagolj

Vojenské přehlídky se zúčastní i český prezident

Důkladně připravenou přehlídku budou na tribuně sledovat zástupci 49 zemí. Mezi nimi například Vladimir Putin, prezidenti Súdánu, Venezuely a středoasijských republik. Nejvýše postaveným představitelem Západu bude český prezident Miloš Zeman.

Lídři EU, Spojených států a dalších západních zemí buď přijet odmítli, nebo nebyli pozváni. Důvodem k odmítnutí jsou obavy, že Čína zneužije oslavy k propagandě a demonstraci vojenské síly. Přehlídka se navíc koná na náměstí Nebeského klidu, kde v roce 1989 čínská armáda krvavě potlačila tehdejší prodemokratické protesty.

Video Události
video

Události: Vojenské přehlídce v Pekingu ustoupily i továrny

Události: Vojenské přehlídce v Pekingu ustoupily i továrny

Zpravodajka ČT: Čína se pochlubí i ženskou jednotkou

Japonská kapitulace uzavřela nejhorší konflikt v dějinách