Turecko obvinilo novináře VICE News z napojení na Islámský stát

Turecké úřady obvinily dva britské novináře a jejich tlumočníka z teroristické činnosti ve prospěch Islámského státu (IS). Reportéři zpravodajského kanálu VICE News byli zadrženi minulý týden, když natáčeli potyčky armády s kurdskými povstalci na jihovýchodě Turecka.

Novináři Jake Hanrahan a Philip Pendlebury byli zadrženi policií ve čtvrtek během natáčení demonstrací v jihovýchodním regionu Diyarbakir. Jejich advokát BBC sdělil, že policie dvojici vyslýchala v souvislosti s údajnými vazbami na IS a kurdské radikály. Oba novináři vinu popírají a obvinění považují za neopodstatněné.

Roztržky mezi policií a mládeží ze zakázané Kurdské strany pracujících (PKK) propukly v posledních dnech. Novináři mají do oblasti omezený přístup.

Dvojice žurnalistů z VICE News byla podle právníka zadržena v hotelu. Obvinění se nejprve týkalo pouze nepovoleného natáčení vojenské základny. Policie žurnalistům zabavila kamery i počítače. Později ale přišlo údajné napojení na teroristy.

Video Bývalý velvyslanec: Obvinění novinářů z terorismu je v Turecku časté
video

Bývalý velvyslanec: Obvinění novinářů z terorismu je v Turecku časté

Turecká vláda se nás snaží zastrašit, říká zástupce VICE News

Podle šéfa zpravodajských pořadů VICE News v Evropě jsou obvinění ze strany turecké vlády nepodložená a znepokojující. Ankara se snaží kanál zastrašit a cenzurovat, míní Kevin Sutcliffe. „VICE News důrazně odsuzuje pokusy turecké vlády umlčet naše novináře pokrývající dění v regionu,“ konstatoval Sutcliffe. Kdy se žurnalisté objeví před soudem, zatím není jasné.

„Je naprosto v pořádku, že se novináři snaží pokrýt důležité události. Rozhodnutí o jejich zadržení bylo špatné. Tvrzení, že pomáhali Islámskému státu, je nepodložené, pobuřující a bizarní.“

Amnesty International

Za propuštění žurnalistů oroduje i lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Podle turecké výzkumnice (AI) jde o další případ, kdy se turecké autority snaží potlačit informování o událostech, které jsou pro ně nepříjemné.

V zemi je z terorismu obviňována řada novinářů, podotkl turkolog a bývalý velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně. „V Turecku existuje článek trestního zákona 314 a protiteroristický zákon, který má velmi extenzivní použití,“ uvedl turkolog. Fungují zde média, která se vyjadřují kriticky, ale turecké úřady se zaměřují hodně na kurdské žurnalisty, dodal Laně.