Makedonie znovu dočasně uzavřela hranice s Řeckem

Makedonie ve snaze zmírnit nápor uprchlíků uzavřela na několik hodin hranice s Řeckem. Pondělní opatření se však neobešlo bez problémů. Na řecké straně vypukly incidenty mezi policií a migranty, kteří proti uzavření hranic silně protestovali.

Policie údajně použila nejméně jeden ohlušující granát, aby zabránila zhruba dvoutisícovému davu v případném pokusu o násilné překročení hranic. Na místě se údajně shromáždily dvě tisícovky migrantů převážně ze Sýrie a Afghánistánu. Podle všeho se ale situace nijak nevyostřila a nedošlo ke zraněním.

Dočasným uzavíráním přechodu kontroluje Makedonie příliv běženců, kteří se po překročení hranic mezi oběma státy shromažďují ve městě Gevgelija, kde nastupují do vlaků a autobusů mířících dál na sever k Srbsku. Kapacity hromadné dopravy jsou ale omezené a dostane se jen na zhruba 2000 lidí za den. Do Řecka se uprchlíci dostávají na palubách lodí z Turecka.

Jakmile uprchlíci získají na srbských hranicích potřebné dokumenty, dovolující zůstat 72 hodin v Srbsku, pokračují v cestě na sever k hranicím s Maďarskem, odkud nejčastěji míří do Německa, Nizozemska, Norska či Švédska.

/*json*/{"map":{"lat":41.28473293615893,"lng":22.40661798095699,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":41.14350141139074,"lng":22.522659301757812,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Za dva měsíce požádalo v Makedonii o azyl 44 lidí

Makedonie leží na tranzitní běženecké trase; takzvaná balkánská (suchozemská) cesta vede z Řecka do Srbska a do Maďarska, které je první zemí Schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Odsud uprchlíci směřují na západ, zejména do Německa, Švédska a Velké Británie. Jednou z tranzitních unijních zemí je i Česko. Jednotlivé země na balkánské cestě proto přijímají nejrůznější opatření, aby tranzit omezily.

  • Maďarsko dobudovalo hraniční plot na hranicích se Srbskem.
  • Makedonie, jejíž železniční doprava pod návalem uprchlíků kolabuje, začala posilovat kontrolu hranic s Řeckem svými ozbrojenými složkami.
  • Řecko se chce o alespoň částečné regulaci uprchlické vlny dohodnout s Tureckem, s nímž má rozsáhlé námořní hranice s neuhlídatelným pobřežím desítek ostrovů v Egejském moři.
  • Turecko se potýká s miliony uprchlíků na hranicích se Sýrií a jejich odliv na západ přijímá s úlevou.