Západ odsoudil egyptský verdikt nad novináři Al-Džazíry

Kritika sobotního egyptského rozsudku nad novináři katarské televizní stanice Al-Džazíra a výzvy k jejich osvobození zaznívají ze Spojených států, Austrálie, Kanady a Velké Británie, ale i od organizace na ochranu lidských práv Amnesty International nebo od vedení Al-Džazíry. Soud v obnoveném procesu snížil třem novinářům - Egypťanovi, Kanaďanovi a Australanovi - původní sedmi až desetileté tresty za údajné napomáhání Muslimskému bratrstvu, které je v Egyptě zakázané coby teroristická organizace.

Novináři Al-Džazíry Mohamed Fahmy a Báhir Muhammad před soudem
Zdroj: ČTK/AP/ZUMA Autor: Š Amr Sayed

Britský velvyslanec John Casson reagoval na rozsudek prohlášením, že stabilita Egypta by měla být založena na svobodě tisku a vyjadřování. Egyptské ministerstvo zahraničí vyjádřilo vůči jeho slovům ostré námitky a označilo je za nepřípustné vměšování do egyptského soudnictví.

Spojené státy prostřednictvím mluvčího svého ministerstva zahraničí Johna Kirbyho vyzvaly Káhiru, „aby učinila všechny dostupné kroky k odvolání rozsudku, který podkopává svobodu projevu nezbytnou pro stabilitu a rozvoj země“.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová prohlásila, že ji rozsudek šokoval, a dodala, že bude pokračovat ve všech diplomatických krocích, aby očistila jméno Australana Petera Gresta, jenž je mezi trojicí odsouzených. Sám Greste prohlásil, že je nevinný. „Nikdy neexistovaly žádné důkazy, které by potvrzovaly údajná obvinění proti nám,“ řekl. „Budeme pokračovat v boji proti rozsudku a využijeme všechny prostředky, které máme k dispozici,“ dodal. Také Kanada žádá okamžité propuštění svého občana na svobodu.

Egypťan Báhir Muhammad, naturalizovaný Kanaďan Mohamed Fahmy, který se vzdal egyptského občanství, a Australan Peter Greste byli zatčeni v prosinci 2013. Obviněni byli z nepravdivého líčení událostí v Egyptě, z nadržování islamistům z Muslimského bratrstva, a tím z ohrožování bezpečnostních zájmů Egypta. Ve vězení strávili 400 dní, než byli letos v únoru propuštěni na kauci. Greste byl vzápětí vypovězen ze země.

Soudce Hasan Faríd zdůvodnil sobotní verdikt tím, že zpravodajové Al-Džazíry působili v Egyptě, aniž by se registrovali u egyptského svazu novinářů. Kromě toho si prý přivezli vybavení bez schválení bezpečnostních činitelů, šířili falešné zprávy a bez povolení si zřídili vysílací studio v hotelovém pokoji.

Mohamed Fahmy a Amal Clooneyová
Zdroj: Reuters
Autor: Asmaa Waguih

Výkonný generální ředitel anglické sekce Al-Džazíry verdikt hodnotí jako skandální popření logiky a zdravého rozumu. Amnesty International (AI) soudní rozhodnutí označila za umíráček zvonící svobodě vyjadřování v Egyptě. „My je považujeme za vězně svědomí, vězněné výlučně za uplatňování práva na svobodu vyjadřování,“ prohlásil šéf sekce AI pro Blízký východ a severní Afriku Philip Luther.

Obhájkyně Kanaďana Fahmyho Amal Clooneyová vnímá verdikt jako nebezpečné poselství. Je to vzkaz, „že novináři mohou být v Egyptě zavřeni za pouhé vykonávání své práce, říkání pravdy a zprostředkovávání zpráv... a že v Egyptě jsou soudci, kteří dovolí, aby se jejich tribunály staly nástroji politické represe a propagandy“.

Muslimské bratrstvo se ujalo v Egyptě vlády po svržení režimu Husního Mubaraka v roce 2011. Část Egypťanů ale proti bratrstvu pravidelně protestovala, protože začalo v řízení země uplatňovat hlavně islám. V roce 2012 vyhrál prezidentské volby kandidát bratrstva Muhammad Mursí, který prosazoval požadavky muslimských bratří. Armáda v červenci 2013 Mursího svrhla a postupně zbavila moci také Muslimské bratrstvo. Tisíce jeho členů skončily ve vězení a konají se s nimi procesy. Po Mursího svržení pořádali příznivci bratrstva bouřlivé protesty, které armáda utopila v krvi několika stovek lidí. Právě o těchto demonstracích informovali podle soudu reportéři Al-Džazíry zaujatě.