Solidarita na webu: Na syrského uprchlíka se spící dcerou se vybralo 1,6 milionu

Nebývalou vlnu solidarity vyvolala na Twitteru fotografie muže, který utekl se dvěma svými dětmi do Libanonu z palestinského uprchlického tábora Jarmúk u syrské metropole Damašku. Během jediného dne poslali lidé na jeho podporu v přepočtu přes 1,6 milionu korun.

Uprchlík Abdal s čtyřletou dcerou prodává propisky
Zdroj: Twitter

Nor Gissur Simonarson, zakladatel twitterového účtu Conflict News, který informuje o aktuálním vývoji v zemích zmítaných válečnými konflikty, sdílel na Twitteru fotografie Abdala a jeho čtyřleté dcery. Otec dvou dětí se na nich snaží v ulicích libanonské metropole Bejrútu prodat propisky, aby získal peníze na obživu. Na Simonarsona se záhy obrátila řada lidí, kteří chtěli Abdalovi pomoci.

Následná internetová kampaň, která měla původně za cíl vybrat 5000 dolarů, vynesla během 24 hodin 67 800 dolarů (1,6 milionu Kč). Přispělo na ni více než 2200 lidí. Peníze Abdal dostane prostřednictvím humanitární organizace Lebanese 4 Refugees. "Je hezké vidět, jak se lidé dokážou dát dohromady a změnit někomu jinému život," řekl Simonarson.

Podobné výjevy jako ten z fotografie, která nyní vzbudila vlnu solidarity, jsou ale v ulicích Bejrútu poměrně běžné. Řada převážně mladých uprchlíků se snaží přivydělat si například prodejem květin, balíčků kapesníků či leštěním bot.

Ve čtyřmilionovém Libanonu žije v současnosti více než milion uprchlíků ze Sýrie. Před občanskou válkou, která si vyžádala už přes 250 000 obětí, prchli nejen syrští občané, ale i lidé žijící v uprchlických táborech, jako je Jarmúk. Před vypuknutím občanské války v roce 2011 v něm žilo podle OSN zhruba 160 000 lidí. Šlo převážně o palestinské uprchlíky z dob první arabsko-izraelské války v roce 1948 a jejich potomky. Z Jarmúku sužovaného boji mezi vládními silami prezidenta Bašára Asada a islamisty se podařilo uprchnout většině obyvatel, doslova uvězněno v něm ale podle posledních údajů zůstalo asi 6000 lidí.

/*json*/{"map":{"lat":33.47465454267549,"lng":36.307936888668806,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/