Akce pro a proti uprchlíkům v Heidenau proběhly bez konfliktů

V saském Heidenau, které se minulý týden stalo centrem nepokojů kvůli plánované ubytovně pro uprchlíky, proběhl odpoledne pouliční festival antifašistů, kteří uprchlíky formálně přivítali v Německu. Navzdory zákazu demonstrací se ve měste večer sešly i dvě stovky lidí, kteří zde uprchlíky nechtějí. Zhruba po hodině se demonstranti  v poklidu rozešli.

Pouliční festival pro uprchlíky v Heidenau
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Veškerá shromáždění plánovaná do Heidenau na pátek až pondělí místní úřady ve čtvrtek zakázaly z obavy, že policie nebude mít dostatek sil na to, aby mohla zajistit jejich klidný průběh a zabránit střetům, ke kterým zde došlo minulý týden.

Zákaz u soudu napadl jeden z členů sdružení Drážďany bez nacistů, které organizovalo páteční pouliční festival. Drážďanský správní soud rozhodl, že pro zákaz akcí není dostatečný důvod a rozhodnutí místních úřadů zrušil. Později ovšem vyšší správní soud v Budyšíně ve svém verdiktu zákaz ponechal v platnosti s tím, že uskutečnit se až do pondělka smějí jen akce sdružení Drážďany bez nacistů.

Pouliční festival pro uprchlíky v Heidenau
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Uprchlíci dostali na festivalu hygienické potřeby a dárky pro děti

Pouličního festivalu, který měl uprchlíkům ukázat vlídnější tvář Německa, se účastnily stovky lidí. Organizátoři pro běžence připravili koncert, pro děti zábavu, rozdávali jim oblečení, obuv a hračky. Z budovy bývalé prodejny pro kutily, kde stovky uprchlíků přebývají, většinou vycházejí jen muži. Na festival ale přišly i ženy s dětmi, například jedna rodina z Afghánistánu uvedla, že je vděčná za každou pomoc. Zpět do nouzového ubytování si odnesla oblečení a základní hygienu.

„Stydím se za ty, kteří tady proti uprchlíkům protestují. Neuvědomují si, jaké mají štěstí, že se narodili v zemi, jako je Německo. Je naší povinností těmto lidem pomoct,“ řekla mladá žena, která na festival přijela s kamarády z nedalekých Drážďan. Kromě oblečení přivezla i několik tašek s hračkami.

Průvod odpůrců uprchlíků v Heidenau
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Sebastian Willnow

V podvečer vyrazili do ulic i odpůrci imigrantů

Na sociálních sítích se nicméně svolali také odpůrci přijímání uprchlíků, v Heidenau se začali scházet po páté hodině odpoledne. Podle odhadů médií dorazilo (na de facto nepovolenou akci) 150 až 200 přívrženců ultrapravice a místních obyvatel, mnozí z nich nesli německé vlajky. Policie nasadila stovky příslušníků pořádkových jednotek, aby zabránila případným střetům s antifašisty, kteří pořádali pouliční festival. Krátce před sedmou hodinou večer se průvod rozešel.

Před 19:30 se na pochod ulicemi vydali také účastníci pouličního festivalu. Asi 300 lidí šlo v doprovodu hudby a volali protifašistická hesla. I je doprovázely desítky policistů. Většina účastníků odpoledního festivalu se chystá v sobotu do Drážďan na další demonstraci na podporu migrantů.

Video Události
video

Události: Akce v Heidenau proběhly bez incidentů

Události: Akce v Heidenau proběhly bez incidentů

Speciál ČT24 k uprchlické krizi v Evropě

Zpravodaj ČT k Heidenau: Neví se, jestli má policie dost sil udržet pořádek

Situace ve městě zůstává napjatá, je ale klidnější než před týdnem, kdy ve městě začaly nepokoje. Při potyčkách pravicových extremistů a anarchistů byly zraněny tři desítky policistů, události následně odsoudila většina německých politiků v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou.

/*json*/{"map":{"lat":50.968263758929034,"lng":13.864171250000027,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Osmdesátimilionové Německo letos očekává až 800 tisíc žadatelů o azyl, tedy čtyřnásobek proti roku 2014. Přistěhovalecká vlna, která nemá od sjednocení země obdoby, vyvolala napětí v německé společnosti. Několik ubytoven pro běžence se stalo terčem žhářských útoků. Kontrarozvědka varuje, že se situace snaží zneužívat krajně pravicová uskupení k šíření své propagandy.