Střelba v přímém přenosu: Otázka kontroly zbraní opět budí v USA emoce

Střelba na štáb americké regionální televize v živém vysílání vyvolala ve Spojených státech debatu o přísnější kontrole držení střelných zbraní. Žádá ji mimo jiné otec zavražděné novinářky. Prezident Barack Obama ale doposud nebyl schopen prosadit změny v Kongresu. Ani poslední incident podle expertů na stávající politice nic nezmění.

Alison Parkerová a Adam Ward
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Otec zabité reportérky Alison Parkerové se obrátil na Obamu se žádostí, aby se znovu pokusil změnit federální zákony ve prospěch regulace prodeje střelných zbraní. „Musíte to udělat... Pomohu vám s tím a novináři jsou na vaší straně, protože právě přišli o jednoho z nich,“ vzkázal šéfovi Bílého domu.

„Obama (po posledním incidentu) řekl, že mu to pokaždé láme srdce a že ve srovnání s počtem obětí terorismu je počet vražd v USA příliš velký. Mluvčí Bílého domu potom uvedl, že je načase, aby s tím Kongres začal něco dělat,“ podotkl zpravodaj ČT Martin Řezníček.

Video Řezníček: Ze statistik vychází jedna zbraň na Američana
video

Řezníček: Ze statistik vychází jedna zbraň na Američana

Řezníček: Ze statistik vychází jedna zbraň na Američana

Obama s podobným návrhem neuspěl již předloni po masakru v základní škole v Newtownu, kde v prosinci 2012 zemřelo rukou střelce 20 dětí. Proti návrhu ale ostře vystupovala mocná zbraňová lobby – Senátem nakonec neprošel.

„Obamovi se to nepodařilo prosadit proto, že protinázor, který tvrdí, že druhý dodatek ústavy je nedotknutelný, je v USA poměrně silný. Národní střelecká asociace tvrdí, že problém není ve zbraních jako takových a jejich počtu mezi lidmi, ale v lidech a jejich duševním stavu.“

Martin Řezníček, zpravodaj ČT

Legislativa týkající se zbraní se v různých státech USA liší. Podle Obamy by měly existovat zákony na federální úrovni, které budou daleko přísnější než dosud – hlavně pokud jde o prověrky předcházející prodeji zbraní.