Kim „čistí“ stranu kvůli incidentu v pohraničí

Severokorejský diktátor Kim Čong-un provedl další čistku v komunistické straně. Kvůli roztržce s Jižní Koreou zbavil funkcí skupinu členů Ústřední stranické vojenské komise. Viní je, že podcenili ostrou reakci Soulu na výbuch miny v hraničním pásmu. KLDR vadilo vysílání jihokorejské propagandy z tlampačů u hranic.

Napětí mezi Soulem a Pchjongjangem se stupňovalo postupně

Jižní Korea nejprve obvinila sousední KLDR, že její vojáci v hraničním demilitarizovaném pásmu umístili miny, které zmrzačily dva jihokorejské vojáky. Soul pak v rámci odvetných opatření začal s pomocí tlampačů opět vysílat slogany namířené proti Pchjongjangu. Toto vysílání bylo v zájmu vylepšení vzájemných vztahů zrušeno v roce 2004.

Pchjongjang byl nakonec donucen vyjádřit politování nad incidentem s minami a Soul následně tlampače vypnul. Reakce vůdce KLDR na sebe nenechala dlouho čekat – Kim propustil několik členů vojenské komise, která byla podle státní agentury KCNA odpovědná za incident. Podle analytiků byli členové komise potrestáni za to, že podcenili sílu reakce Soulu na výbuch miny.

Kim Čong-un při setkání s manželkami vojáků
Zdroj: ČTK/ZUMA/KCNA

Napětí mezi KLDR a Jižní Koreou se letos vyhrotilo už několikrát. Severní Korea mimo jiné provedla sérii testů balistických raket v reakci na každoročně pořádané společné cvičení jihokorejských a amerických vojáků.