Německé úřady zakázaly v Heidenau veškerá shromáždění

Německé úřady zakázaly na pátek a na víkend všechna veřejná shromáždění v saském Heidenau. V polabském městě došlo minulý týden opakovaně k nepokojům, které vyvolali odpůrci vytvoření ubytovny pro uprchlíky. Na pátek byl v Heidenau ohlášen festival pro běžence, zároveň se chystala demonstrace odpůrců přijímání imigrantů.

Uprchlíci v německém Heidenau
Zdroj: Reuters Autor: Axel Schmidt

O zákazu, který platí od pátečních dvou hodin odpoledne do pondělních šesti hodin ráno, rozhodlo vedení okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory ve čtvrtek večer. Úřad své rozhodnutí zdůvodnil tím, že policie je přetížena a nedokázala by zajistit bezpečnost ve městě, pokud by se v něm veřejná shromáždění příznivců a odpůrců uprchlíků konala.

Na páteční odpoledne byl v Heidenau ohlášen pouliční festival, při kterém chtěli jeho organizátoři ukázat běžencům vlídnou tvář Německa. Artisté a klauni měli zajistit společnou zábavu pro děti místních obyvatel i uprchlíků. Večer bezprostředně po skončení festivalu se ve městě měla uskutečnit demonstrace proti přijímání uprchlíků do Německa.

Heidenau bylo minulý týden tři noci po sobě dějištěm pouličních potyček. Nepokoje vypukly po demonstraci proti běžencům, v následujících dnech se ve městě střetli pravicoví radikálové s anarchisty. Při potyčkách byly zraněny tři desítky policistů, události následně odsoudila většina německých politiků v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Osmdesátimilionové Německo letos očekává až 800 000 žadatelů o azyl, tedy čtyřnásobek proti roku 2014. Přistěhovalecká vlna, která nemá od sjednocení země obdoby, vyvolala napětí v německé společnosti. Několik ubytoven pro běžence se stalo terčem žhářských útoků. Kontrarozvědka varuje, že se situace snaží zneužívat krajně pravicová uskupení k šíření své propagandy.