Vyšetřovatelé tragédie v Tchien-ťinu obvinili už 23 lidí

Kvůli nedávné tragédii v Tchien-ťinu obvinily čínské úřady 11 lidí z nedbalosti, není ale zatím jasné, zda byli dotyční také zadrženi. Při explozích v přístavních skladištích před dvěma týdny zahynulo 139 lidí, 34 dalších se stále pohřešuje. Přes 500 lidí je stále hospitalizováno a tisíce dalších zůstaly bez střechy nad hlavou.

Mezi obviněnými jsou úředníci ministerstva dopravy, městské samosprávy a správy přístavu. Již dříve bylo zadrženo 12 pracovníků logistické firmy, která ve skladech uchovávala chemikálie a jedovaté látky, a to včetně jejího ředitele, jeho náměstka a tří vysoce postavených manažerů. Úřady jim přičítají „zanedbání povinností“. Prokuratura nyní zveřejnila jejich jména.

Vyšetřování tragédie v Tchien-ťinu podle čínské policie ukázalo, že majitelé přístavního skladiště využívali protekce k získání nezbytných povolení. Sklad byl také umístěn na nevhodném místě a obsahoval nebezpečné látky uchovávané v nepovolených objemech.

Výbuchy v Tchien-ťinu patří mezi nejtragičtější průmyslová neštěstí v posledních letech v Číně. V červnu 2013 si požár v drůbežárně v provincii Ťi-lin vyžádal 121 obětí. V srpnu 2014 zabil výbuch prachu v kovozpracující továrně ve východočínské provincii Ťiang-su 97 osob.