Merkelová: Nelze tolerovat, aby Němci snižovali hodnotu běženců

V Německu nelze tolerovat, aby lidé snižovali hodnotu jiných a odmítali pomoct potřebným, řekla po návštěvě ubytovny pro běžence v saském městě Heidenau kancléřka Angela Merkelová. V době její návštěvy protestovalo proti existenci zařízení několik desítek lidí, na
kancléřku pokřikovali "vlastizrádkyně". Agresivní a xenofobní nálada vůči migrantům se v zemi v poslední době stupňuje. V pondělí byl v Heidenau i vicekancléř Sigmar Gabriel, kterému potom anonym vyhrožoval smrtí.

Všichni musíme jasně ukázat, že nelze tolerovat ty, kdo snižují hodnotu jiných lidí. Nelze tolerovat ty, kdo nejsou připraveni pomoci tam, kde právo i lidskost pomoc přikazují.

Angela Merkelová

Merkelová zdůraznila, že každý, kdo prchá z vlasti kvůli politickému pronásledování nebo před občanskou válkou, musí mít právo na spravedlivé posouzení žádosti o azyl a rovněž na to, aby se k němu přistupovalo lidsky.

V Heidenau přerostly minulý týden demonstrace proti ubytovně pro uprchlíky v násilnosti, které trvaly tři noci. Do potyček se zapojili pravicoví extremisté i anarchisté, při výtržnostech byly zraněny desítky policistů. Kolem ubytovny pro běžence musela policie vztyčit plot, aby zajistila bezpečí lidí uvnitř. "Zahanbuje mě, co zde běženci museli zažít," řekla Merkelová. Podle ní musí politici jasně dát najevo, že Německo pomáhá a bude pomáhat tam, kde je pomoc potřeba. Kancléřka také slíbila, že její vláda v září bude jednat se zástupci měst o způsobech, jak jim ulehčit zvládání uprchlické vlny.

Každou noc teď v Německu hoří některá z ubytoven pro uprchlíky.

Martin Jonáš

Zpravodaj ČT
Merkelová původně plánovala hodinovou návštěvu ubytovny v Heidenau, nakonec ji o polovinu prodloužila. V zařízení se setkala s několika ze 600 zdejších běženců, ale také s pracovníky německého Červeného kříže a s místními dobrovolníky, kteří fungování ubytovny zajišťují. Vyjádřila jim vděčnost za to, že se snaží vytvořit pro uprchlíky co nejlepší podmínky.

Během návštěvy Merkelové demonstrovalo před ubytovnou v Heidenau několik desítek lidí, které od kancléřky a novinářů odděloval policejní kordon. Merkelovou při příjezdu přivítali bučením a pískáním, skandovali také hesla "vlastizrádkyně", "my jsme národ" a "pro běžence jsou peníze, pro nás ne". Kancléřka při vystoupení před novináři podotkla, že bylo nepříjemné zažít takovou sílu nenávisti.

Už v pondělí navštívil Heidenau vicekandléř Sigmar Gabriel, který tamní události odsoudil a vyzval policii a soudy k trestání těch, kdo za výtržnostmi stojí. Gabrielova sociální demokracie (SPD) následně dostala několik set výhrůžných e-mailů a telefonátů, kvůli hrozbě pumovým útokem musela policie v úterý dočasně vyklidit i berlínské sídlo strany.

Video Události
video

Uprchlická krize tématem Událostí

Uprchlická krize tématem Událostí

Horizont ČT24 k uprchlické krizi

Přes Balkán do Maďarska míří stále víc lidí

Petr Gazdík v Interview ČT24

Merkelová: Nelze tolerovat, aby Němci snižovali hodnotu běženců

Zpravodaj ČT: V případě maďarského bloku migranti přejdou přes Chorvatsko

Český velvyslanec v Řecku o uprchlické krizi v zemi