Rekordní počty běženců v Maďarsku, uprchlíci prý plot ničí

Během pondělka překročil srbsko-maďarské hranice rekordní počet 2093 migrantů. Oznámila to maďarská policie. Rekord padl krátce před postavením plotu na hranicích se Srbskem, který hodlají úřady dokončit do konce srpna. OSN mezitím varuje, že by makedonskou hranici mohly v příštích třech měsících překročit až 3000 běženců denně.

K cestě do Evropy nutí migranty pokračující konflikty v Sýrii a Iráku i zhoršující se podmínky v utečeneckých táborech v Turecku, Jordánsku a Libanonu. Maďarská vláda chce usilovat o větší příspěvek z pokladny Evropské unie ke zvládnutí nejhorší uprchlické krize od druhé světové války. „EU rozděluje peníze na ochranu hranic ponižujícím způsobem,“ řekl šéf úřadu vlády premiéra Viktora Orbána János Lázár listu Magyar Hírlap.

„Běžní Maďaři zatím situaci vnímají poměrně neutrálně. Nedochází ke scénám, které jsme mohli vidět v Německu – není tam ani hysterie ani panika. Společnost to už rozděluje, dokud ale nedochází k vážnému porušování pořádku ze strany imigrantů, není vidět, že by Maďaři měli nějaký větší problém.“

Juraj Chmiel, český velvyslanec v Maďarsku

Plot zřejmě běžence nezastaví

Maďarsko začalo se stavbou čtyři metry vysokého a 175 kilometrů dlouhého hraničního plotu v červenci. Podle vlády v Budapešti má být překážkou nelegální imigrace. Nyní už je plot téměř hotov, k srbsko-maďarským hranicím ale dál denně proudí stovky až tisíce běženců, kteří se na cestě z Řecka snaží dostat před Balkán do západní Evropy. Migranti se podle médií stále častěji dostávají do Maďarska tak, že se novým plotem prostříhají.

„Někteří se snaží využít služby pašeráků lidí, kteří jim slíbí je dostat za 200 eur na osobu až do Německa. Jiní pašeráci jim ukážou cestu, což stojí 10 eur.“

David Miřejovský

Zpravodaj ČT

V těchto dnech se čeká silnější nápor běženců kvůli několikadennímu zablokování hranic mezi Makedonií a Řeckem. Po jejich uvolnění se takzvanou balkánskou cestou začala přesouvat mnohem větší masa lidí.

Běženci mají po incidentu na makedonské hranici strach z policie. „Nevíme, co se stane v Maďarsku, možná nás policie zavře do vězení. Ale musíme se dostat do Vídně, potom vlakem do Holandska,“ konstatoval jeden ze syrských migrantů.

Jakýkoliv kontakt s úřady na území Schengenu, ještě před jejich cílovou destinací, představuje pro běžence komplikace. Sice dostanou základní pomoc, hrozí jim ale deportace a především jsou zaevidováni do celoevropského systému jako uprchlíci, nikoliv jako řádní žadatelé o azyl. „Máme strach, protože jsme slyšeli, že maďarská policie vám okamžitě odebere otisky prstů a všechny údaje, a to je pro nás moc špatné,“ podotkl jeden z migrantů z Aleppa.

Do Maďarska už letos dorazilo asi 130 000 migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014. Většina požádá o azyl, ale pak rychle odchází do bohatších zemí Evropské unie, jako je Německo nebo Švédsko.

„Je to obrovská masa lidí, kteří putují na velké vzdálenosti bez jídla, pití, či lékařské pomoci.“

David Miřejovský

Zpravodaj ČT

Do Atén podle řeckého deníku Ta Nea opět dorazil obří trajekt Eleftherios Venizelos s 2489 uprchlíky na palubě, které v časných ranních hodinách vyzvedl na ostrovech na východě Egejského moře. Loď takto cestuje už každý den. V řecké metropoli jsou pak běženci směrováni na autobusové a železniční nádraží, aby mohli zamířit na sever k hranicím s Makedonií.

Bulharsko preventivně posiluje ostrahu hranic

Bulharské ministerstvo obrany už poslalo na hranice s Makedonií obrněné vozy, aby pomohly pohraniční stráži zvládnout případný příliv uprchlíků. „Momentálně jde o preventivní posílení ostrahy hranic,“ vysvětlil Nikolaj Karaivanov z ministerstva v rozhlase. Zatím jde o 25 vojáků s obrněnci pro čtyři přechody, ale „jejich počet se v případě zhoršení situace může zvýšit“, dodal.

Video David Miřejovský z Makedonie
video

Uprchlíci využívají služeb pašeráků lidí

Uprchlíci využívají služeb pašeráků lidí

OSN: Makedonskou hranici mohou překročit 3000 uprchlíků denně

Politický geograf k uprchlíkům: Evropa musí podniknout tvrdé kroky

Události k rekordnímu počtu uprchlíků v Maďarsku

Český velvyslanec: Maďarsko je bohužel první na ráně

Sofia odhaduje riziko přílivu uprchlíků jako relativně nízké, protože Bulharsko dodržuje procedury ohledně utečenců, na rozdíl od Řecka, Makedonie a Srbska, uvedla ministryně vnitra Rumjana Bačvarovová.

Od začátku roku bylo v Bulharsku zadrženo 15 000 migrantů, zejména Syřanů, kteří se do země dostali z Turecka. Zadržení migranti jsou umisťováni na několik měsíců do utečeneckých táborů, než získají postavení, které jim v nejlepším případě umožní cestovat po Evropské unii, aniž by se zde směli usadit.

Bulharsko už ohradilo třicetikilometrový úsek hranic s Tureckem a zvažuje prodloužení. Hranici střeží také tisícovka policistů.