Čestná legie pro hrdiny: Francie ocenila cizince za zmaření atentátu

Francouzský prezident Francois Hollande udělil Řád čestné legie třem Američanům a Britovi, kteří v pátek zneškodnili ozbrojeného střelce v rychlovlaku z Amsterdamu do Paříže. Pětadvacetiletý Maročan tam zranil dva lidi, přípravu teroristického útoku ale popírá - podle právní zástupkyně chtěl jenom krást.

Francois Hollande se třemi oceněnými Američany a Britem
Zdroj: Reuters Autor: Michel Euler

„Terorista se rozhodl spáchat útok. Měl dost zbraní a munice, aby způsobil skutečný masakr, a to by také udělal, kdybyste ho s nasazením vlastních životů nezastavili,“ řekl Hollande oceněným. „Dali jste nám lekci z odvahy, odhodlání, a tím jste nám dodali naděje,“ řekl. Oba zranění dostanou ocenění později.

Trojice Američanů, včetně dvou vojáků na dovolené, a jeden britský občan odzbrojili útočníka ve vlaku projíždějícím Belgií.

Zadrženého muže úřady identifikovaly jako marockého občana, který je podezřelý z příslušnosti k islamistickému hnutí. Nyní jej vyslýchá francouzská protiteroristická policie.

Pětadvacetiletý Ayoub El-Khazzani mohl zabíjet ve velkém. Ve vlaku cestovalo přes 500 lidí, v zásobnících měl přes 300 nábojů. Podle Američanů bylo vidět, že se zbraněmi nemá zkušenosti. „Otočil jsem se a viděl, že má něco, co vypadalo jako AK-47. Zdálo se, že je zaseknutá, nebo že nefunguje. Snažil se tu zbraň nabít,“ přibližuje jeden z oceněných Spencer Stone.

Právní zástupkyně podezřelého Sophie Davidová uvedla, že její klient je šokován tím, že je považován za muslimského radikála. Jde o bezdomovce, který prý chtěl jenom okrást lidi ve vlaku, protože měl hlad. Zbraně prý našel náhodou v bruselském parku. Chtěl údajně střílet jen do okna, aby si tak prostřílel cestu ven a mohl uprchnout. Francouzské úřady ale této verzi nevěří.

Video Události
video

Trojice Američanů a Brit dostali nejvyšší francouzské vyznamenání

Při předávání ocenění britskému podnikateli Chrisi Normanovi, americkému studentovi Anthonymu Sadlerovi a vojákům Spenceru Stoneovi a Aleku Skarlatosovi Hollande v Elysejském paláci prohlásil, že tito muži ukázali, že „pokud se setkáme s terorem, máme sílu se bránit“. 

„Jménem Francie bych vám chtěl poděkovat. Celý svět obdivuje vaši odvahu. Měli byste být pro nás pro všechny příkladem. Riskovali jste vlastní životy, abyste bránili svobodu,“ dodal. Ocenění hrdinové přitom ještě půl hodiny před incidentem seděli v jiném vagonu, kvůli špatnému internetu si ale přesedli.

Páteční incident rozpoutal debatu o bezpečnosti na železnicích: ve vlacích totiž cestuje víc lidí než v letadlech a kontroly jsou tu spíše výjimkou. Nyní ve francouzských rychlovlacích hlídkují policisté a uvažuje se také o zapojení jejich belgických a nizozemských bezpečnostních složek.

Statečný čin Američanů a Brita již o víkendu ocenil americký prezident Barack Obama. Řád čestné legie by měli později obdržet také francouzsko-americký cestující, který byl při útoku zraněn, a francouzský občan, který na útočníka narazil jako první a pokusil se jej přemoci.