Tragédie na leteckých show: Mrtvý pilot ve Švýcarsku, v Anglii už 11 obětí

Jeden pilot přišel o život při srážce dvou menších strojů při letecké show na severu Švýcarska. Oba letouny patřily do německé akrobatické skupiny Grasshoppers. Druhému pilotovi se podařilo vyskočit z poškozeného stroje s padákem. V britském Sussexu mezitím přibývá obětí incidentu v Sussexu, kde se stíhačka při akci zřítila přímo na dálnici.

Nehoda se stala při air show v Dittingenu nedaleko Basileje. Jeden z pilotů nestačil vyskočit a zahynul v troskách.

V posledních dnech jde již o třetí podobnou havárii. Ve čtvrtek se na Slovensku srazila dvě menší letadla s parašutisty, kteří nacvičovali hromadný seskok. Nehodu nepřežilo sedm lidí. 

V sobotu pak došlo k tragédii v britském Sussexu. Na letecké show Shoreham havaroval jednomístný britský proudový stíhací letoun z 50. let minulého století Hawker Hunter. Podle svědků se stíhačce nepovedl plánovaný akrobatický prvek. „Hunter vzlétl z letiště, proletěl nám nad hlavou a začal dělat přemet, aby se vrátil zpět na letiště. Ale když byl dole, zdálo se, že ztrácí výkon, a spadl na zem břichem dolů,“ uvedl svědek havárie Tony Wallace.

Tragédie v Sussexu: Pilot bojuje o život

Letoun se zřítil přímo na dálnici A27, kde zničil několik vozidel. Podle policie zemřelo celkem jedenáct lidí, pilot stále bojuje o život v nemocnici. Dalších čtrnáct lidí bylo lehce zraněno. Svědci na Twitteru hovoří o „scéně jako z války“ a vyhořelých autech a motocyklech na dálnici.

Podle leteckého vyšetřovatele Rogera Smithe jsou ve hře všechny možnosti, co se stalo. Expertům by mělo pomoci video celého incidentu. Instruktor britského Královského letectva (RAF) a bývalý pilot David Learmount řekl listu The Guardian, že příčinou nehody ale nejspíš nebylo stáří stroje.

Podle reverenda Canona Paula Ramptona lidé v Shorehamu nikdy nezapomenou na hustý černý dým, který byl vidět na kilometry daleko.

Policie plánuje v pondělí nasadit jeřáb, který odklidí vraky vyhořelých aut. Podle listu The Telegraph očekává, že objeví další těla. Příbuzní podle britského tisku například stále postrádají motocyklistu, jehož stroj byl nalezen v místě neštěstí.