Kurdský předák hrozí Turecku: Pošleme guerillu do měst

Velitel Strany kurdských pracujících (PKK) Cemil Bayik pohrozil, že pošle guerillu do měst, pokud bude turecká armáda dál útočit na kurdské pozice. Ankara koncem července ukončila mírový proces s Kurdy a zahájila letecké útoky na PKK v severním Iráku a Turecku. Organizace je v zemi zakázaná a považovaná za teroristickou.

Kurdové zatím nejsou s Ankarou ve válce, pokud ale Turecko s útoky na pozice PKK nepřestane, dostane guerrila povel „jít do měst“, pohrozil Bayik v rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag.

„Máme právo na odplatu“

Také PKK už vypověděla mírová jednání s Ankarou - podle ní nemají smysl. Téměř každý den nyní PKK podniká útoky na turecké bezpečnostní síly. Podle Bayika tak ale uplatňuje pouze „právo na odplatu“.

Kurdský předák tvrdí, že údery PKK neoslabily, ale narušily její boj proti Islámskému státu (IS). Kurdské jednotky jsou přitom účinnou silou v boji proti radikálům v oblastech podél syrsko-turecké hranice. Podařilo se jim vybojovat města Kobani a Tall Abjad.

„Bojovat proti IS znamená bojovat za celé lidstvo,“ konstatoval Bayik. Dokud hrozba IS trvá, nikdo podle něj nemůže donutit Kurdy složit zbraně.

USA jako mediátoři?

Podle Bayika je třeba, aby někdo v kurdsko-tureckém konfliktu sehrál roli zprostředkovatele. Za nejvhodnějšího kandidáta přitom považuje Spojené státy. „Turecko nebojuje proti IS,“ míní kurdský předák. Turecká vojenská operace podle něj naopak slouží k ochraně radikálů. Ankara podle něj zareaguje pouze na tlak ze strany mezinárodního společenství.

Jednostranné příměří jako v minulosti už podle Bayika vyhlášeno nebude. PKK by k tomu byla ochotná jen v případě, že i Turecko oficiálně vyhlásí klid zbraní, na jehož dodržování bude dohlížet nezávislá komise.