Islamisté na Sinaji unesli čtyři členy Hamasu

Skupina ozbrojenců na Sinajském poloostrově unesla čtyři členy radikální palestinské organizace Hamas. Únos se stal nedaleko hraničního přechodu Rafáh, který představuje pro Palestince jedinou oficiální možnost, jak cestovat mezi egyptským územím a Pásmem Gazy.

Vojáci poblíž přechodu u města Rafáh
Zdroj: ČTK/AP

Neznámí ozbrojenci zastavili střelbou autobus s 50 cestujícími, který směřoval z Gazy do Káhiry, uvedla AFP. Řidiče napadli a z vozidla vyvlekli čtyři příslušníky Hamasu, když nejprve prověřili totožnost všech lidí v autobusu. Po unesených zatím egyptská armáda marně pátrá.

Na severu Sinajského poloostrova operují skupiny radikálních islamistů, kteří se hlásí k Islámskému státu (IS). Hamas v minulosti zadržel několik bojovníků IS a obvinil je z teroristických útoků.

Z nynějšího incidentu v sinajské poušti nicméně Hamas obvinil Egypt. Unesená čtveřice podle mluvčího Hamasu řádně překročila hranice do Egypta a tamní úřady nesou odpovědnost za jejich bezpečnost, uvedl. Egypt se se zvýšeným násilím islámských radikálů potýká od roku 2013, kdy armáda svrhla prezidenta Muhammada Mursího zvoleného za islamistické Muslimské bratrstvo.

/*json*/{"map":{"lat":31.33964877539197,"lng":34.22581174643438,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/