Šéf Rady Evropy kritizuje Slovensko za křesťanské „síto“ uprchlíků

Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland kritizuje Slovensko kvůli záměru přijmout ze Sýrie zejména křesťanské uprchlíky. Jagland to označil za očividnou diskriminaci. Slovensko také spolu s Českem, Maďarskem a Polskem zablokovalo v EU plán na přerozdělení uprchlíků z Itálie a Řecka mezi členské státy. Slovenského záměru si v posledních hodinách všímala také světová média, i když Bratislava o podobném postoji mluví už od června.

Přijetí zhruba 200 syrských křesťanů na Slovensku má být podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka rozděleno do dvou let, padesátka příští rok a zbytek v roce 2017. A pouze křesťané „mají velké možnosti integrovat se transparentně do naší společnosti“, uvedla resortní mluvčí Michaela Paulenová, podle níž je na Slovensku málo muslimů a žádné mešity. „Nemáme nic proti náboženství a není to diskriminace. Ze strany Slovenska je to jen úsilí uspět s integrací,“ ujistila.

Předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland při vyhlášení ceny za mír

Thorbjörn Jagland

generální tajemník Rady Evropy

„Odmítání uprchlíků na základě jejich náboženství je do očí bijící diskriminace. Slovensko by mělo změnit svůj postoj."

Thorbjörn Jagland

generální tajemník Rady Evropy

Slovensko ale za svým záměrem stojí. „Nediskriminujeme žádné náboženství, ale bylo by falešnou, neupřímnou solidaritou přijímat lidi, kteří nechtějí žít na Slovensku,“ dodal mluvčí, podle kterého pro většinu uprchlíků je Slovensko jen tranzitní zemí, navíc tu žije jen nepatrná muslimská komunita a dokonce tu nejsou mešity.

Ohlas ve světových médiích tento týden zřejmě načal list Wall Street Journal, který napsal, že Slovensko je ochotné přijmout 200 syrských uprchlíků, avšak jen za podmínky, že to budou křesťané, protože na území Slovenska nejsou mešity a muslimové by se tam necítili jako doma, jak řekl mluvčí slovenského ministerstva vnitra. „Jde o příklad, nakolik uprchlická krize ohrožuje ideály multikulturalismu západní Evropy a vyvolává v Evropské unii debatu o integraci, sdílení problémů a hodnot,“ napsal americký deník.

Reuters podotkl, že 200 uprchlíků je jen nepatrný díl z 60 tisíc utečenců, které se Evropská komise snaží rozdělit mezi členské státy. Hlavní uprchlická destinace - Německo - letos čeká, že počet žadatelů o azyl a uprchlíků vzroste čtyřnásobně na rekordních 800 tisíc.

„Slovensko není jediné v upřednostňování křesťanů. Český prezident Miloš Zeman, který dlouho brojí proti hrozbě islamistů a vyzval Spojené národy k útokům na jejich základny, také řekl, že by dal přednost křesťanským uprchlíkům,“ dodala agentura.