Americký exprezident Carter podstoupí ozařování

Bývalý americký prezident James „Jimmy“ Carter začne ještě ve čtvrtek s radiační léčbou rakovinných nádorů na mozku, kde mu lékaři nalezli čtyři malá ložiska. Devadesátiletý Carter obeznámil veřejnost se svým zdravotním stavem na tiskové konferenci.

Jimmy Carter podstoupí ozařování mozku
Zdroj: Reuters Autor: Mike Segar

„Je to v rukou božích,“ řekl Carter s tím, že se po oznámení diagnózy cítil překvapivě uvolněně, ačkoli nejdříve pomyslel na to, že mu zbývají jen týdny. „Jsem připraven na cokoli,“ uvedl. Dodal také, že měl báječný život.

Carter prohlásil, že poprvé cítil obtíže během květnové mise v Guyaně, kde byl jako volební pozorovatel. Nejprve lékaři objevili rakovinné bujení na játrech, poté za pomoci magnetické rezonance našli další ložiska na mozku. Kvůli nádoru na játrech se 3. srpna podrobil operaci.

Někdejší demokratický prezident Carter, který prezidentský úřad zastával v letech 1977 až 1981, si po odchodu z Bílého domu zvolil roli vyjednavače ve světových konfliktech. V mírových iniciativách od Haiti až po Severní Koreu se angažuje dodnes. Jeho aktivity na poli lidských práv mu v roce 2002 vynesly Nobelovu cenu za mír. Dnes řekl, že kvůli léčbě výrazně omezí své pracovní nasazení. Carter je jedním ze čtyř žijících amerických exprezidentů.