Francie a Británie budou v Calais řešit uprchlickou krizi společně

Společný postup proti pašerákům lidí, posílení bezpečnostních opatření, ale i humanitární pomoc pro tisíce migrantů tábořících u Calais ve snaze dostat se na lodi či tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie. To jsou hlavní body dohody o posílení spolupráce při řešení uprchlické krize v okolí severofrancouzského přístavního města, kterou v Calais podepsali ministr vnitra Bernard Cazeneuve a jeho britská kolegyně Theresa Mayová.

Ministři vnitra Francie a Británie Bernard Cazeneuve a Theresa Mayová u eurotunelu
Zdroj: Reuters Autor: Regis Duvignau

Za účelem boje proti zločineckým skupinám pašeráků vznikne v Calais společné francouzsko-britské velitelské a kontrolní stanoviště. Vůbec poprvé tak budou na francouzské půdě operovat i britští muži zákona. Ve velení střediska bude stát vždy jeden Brit a jeden Francouz, kteří budou pravidelně podávat hlášení svým ministrům. Text dohody obsahuje i zmínku o posílení humanitární pomoci až třem tisícům migrantů, kteří táboří v oblasti Calais. Dosud pomoc poskytovaly ze svých zdrojů především humanitární organizace a místní úřady.

Video Calais
video

Francie se dohodla s Británií na posílení spolupráce v Calais

Francie se dohodla s Británií na posílení spolupráce v Calais

Evropa posiluje ochranu hranic

Francie se v dohodě rovněž zavázala navýšit počet francouzských policistů přítomných v oblasti Calais z 1300 na 1800 a ve spolupráci se společností Eurotunnel i počet strážců podmořské spojnice kontinentu s Británií. Nadále zlepšovat chtějí Paříž a Londýn také bezpečnostní opatření u vjezdu do tunelu. Mělo by se jednat především o zesílení plotů, lepší kamerový systém, silnější osvětlení či instalaci infračervených detektorů pohybu. Londýn by měl na nová opatření obsažená ve smlouvě poskytnout v průběhu příštích dvou let asi sedm milionů liber (270 milionů Kč).

Ministři před podpisem dohody navštívili terminál eurotunelu v Coquelles a prohlédli si i nová bezpečnostní opatření znesnadňující pronikání migrantů do tunelu. „Už jsme přijali některá opatření, která směřují ke zlepšení situace. Do tunelu a potažmo do Británie se snaží dostat méně lidí než dříve. Ale pokračujeme v intenzivní práci, naše návštěva tady v Calais nám pomůže zjistit, co je potřeba změnit, a naše vlády na tom budou pracovat společně,“ prohlásila Mayová.

Británie a Francie se v uplynulých měsících vzájemně obviňovaly, že nedělají dostatek pro zklidnění situace v Calais. Britská opozice varovala, že zpřísnění bezpečnostních kontrol v okolí Calais by mohlo znamenat pouze zhoršení situace na jiných místech pobřeží, například u francouzského Dunkerqueu, belgických Brugg či nizozemského města Hoek van Holland.

/*json*/{"map":{"lat":50.933940719961164,"lng":1.809793543655367,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle společnosti Eurotunnel se počet pokusů o proniknutí do tunelu v posledních dnech výrazně snížil a dosahuje 100 až 200 pokusů denně. Na konci července jich bylo každý den kolem dvou tisíc. Od počátku června zahynulo při pokusu proniknout tunelem přinejmenším deset lidí.