Maďarsko zadrží 1500 uprchlíků denně, hraniční zábrany už mají trhliny

Maďarsko je „pod organizovaným útokem“ obchodníků s lidmi, kteří přepravují migranty a poučují je o tom, jak zneužívat uprchlický systém Unie, tvrdí šéf úřadu tamní vlády János Lázár. Maďarská policie zadržuje denně 1500 migrantů. Ti se snaží dostat do země dřív, než bude dokončen plot na hranici se Srbskem.

Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Do Maďarska už letos dorazilo asi 130 tisíc migrantů – to je zhruba třikrát více než v roce 2014. Poslední dobou uprchlíků přibývá v souvislosti se stavbou hraniční bariéry. Na značné části 175 kilometrů dlouhé maďarsko-srbské hranice již maďarská armáda za pomoci dělníků postavila asi 1,5 metru vysokou zábranu ze žiletkového drátu.

Na celém úseku by měla být hotova do konce tohoto měsíce. Každých 200 metrů se v pásu zábran nacházejí vrata, která budou využita v případě, že se v drátě zachytí člověk nebo zvíře. Na několika místech už byly zábrany poškozeny.

Video Expert: Maďarsko chce pomocí plotu přesunout problém uprchlíků jinam
video

Expert: Maďarsko chce pomocí plotu přesunout problém uprchlíků jinam

Vláda chce kvůli gangům převaděčů zpřísnit zákony

Policie denně odhalí asi 1500 běženců. „Zadržela také asi 200 lidí, kteří převáželi nebo organizovali přechod hranice. Z toho Maďarsko vyvozuje, že se na tom podílí velká skupina obyvatel,“ podotkl expert na mezinárodní vztahy Petr Balla.

Kabinet chce proto zpřísnit trestní zákoník. „Orbánova vláda překvalifikovala přechod z trestného činu na přestupek. Nyní z toho chce opět udělat trestný čin,“ uvedl Balla. Za převod uprchlíků bude lidem hrozit až pět let vězení. Až tři roky za mřížemi mohou strávit ti, kteří se podílejí na ilegálním pobytu pro běžence. Maďarsko zároveň posiluje policejní hlídky.

„U hranic stáli se zbraněmi. Bez zaplacení jsme neprošli"

Jak funguje výnosný byznys s lidskou zoufalostí, se přesvědčil štáb ČT v sousedním Srbsku nedaleko maďarských hranic. Uprchlické autobusy z jihu Srbska v jedné z vesnic okamžitě kontaktují převaděči a vybírají peníze. „Berou deset eur za osobu. Na každé skupině tak vydělají 400 až 500 eur," říká starosta obce Hordoš István Bacskulin.

Migranti jsou na své cestě zvyklí platit různým kriminálním skupinám. Jeden z převaděčů se sousedům pochlubil, že vydělá v přepočtu i 160 tisíc korun za den. „Na několika hranicích stojí mnoho lidí se zbraněmi a dokud jsme nezaplatili, tak nás nepustili dál," popisuje Afghánec Mansúr.

 

Video Horizont ČT24: Lidská beznaděj jako zlatý důl pro převaděče
video

Horizont ČT24: Lidská beznaděj jako zlatý důl převaděčů

„Na cestě jsme 15 dnů, jsme unaveni, spali jsme v ulicích i za deště. V Sýrii je situace velmi nebezpečná. Chceme do Německa, chceme studovat a najít práci. Nejsme žádní kriminálníci.“

Mohammad Haddad

zadržený uprchlík

Vedle zábrany vyroste několik metrů vysoký plot, který má být hotov ještě letos na podzim. Maďarská vláda očekává, že pomůže zmírnit příliv migrantů do země.

Podle kritiků ale běžence neodradí. Zábrany podle nich připomínají železnou oponu. „Lidi, kteří už prošli 3000 kilometrů, nějaký plot neodradí. Na migrační proudy jsme zvyklí, ale v takovém množství (jako v současnosti) to ještě nebylo,“ prohlásil starosta maďarské obce Kübekháza Róbert Molnár.

Plot bude možné obejít například přes Rumunsko. Podle Bally přesně o to Maďarsku jde. „Chce, aby hlavní tok uprchlíků nešel jen do Maďarska, ale aby se někam přesunul a Budapešť získala v Bruselu větší podporu,“ konstatoval odborník.