Čínská policie zatkla první osoby kvůli výbuchu v Tchien-ťinu

Čínská policie zadržela deset osob podezřelých z podílu na středeční ničivé explozi v přístavních skladech města Tchien-ťinu. Mezi zadrženými jsou manažeři společnosti, která vlastní inkriminované skladiště nebezpečného materiálu. Odvolán byl i šéf čínského úřadu pro bezpečnost práce.

Vyšetřování výbuchu v Tchien-ťinu
Zdroj: Reuters Autor: Kim Kyung-Hoon

Tragédie si vyžádala nejméně 114 mrtvých, desítky lidí jsou stále pohřešovány. Velký počet obětí je mezi hasiči, kteří dorazili na místo neštěstí jako první. Zahynulo jich 50, dalších 52 se pohřešuje. Pro čínský hasičský sbor je výbuch v Tchien-ťinu nejtragičtější událostí v dějinách.

Déšť může roznést nebezpečné látky

Záchranářské práce a likvidaci následků havárie komplikuje nepříznivé počasí. Přes Tchien-ťin se přehnala bouře a panují obavy, že prudký déšť může nebezpečné látky buď rozšířit do okolí, nebo vlivem chemické reakce způsobit další výbuch. Experti varují, že v případě pokračujících srážek bude zapotřebí místo exploze s pomocí čerpadel vysušit.

Čínská vláda dává opakovaně najevo, že při vyšetřování tragické události se nezastaví před ničím. Premiér Li Kche-čchiang prohlásil, že justice incident pečlivě vyšetří a potrestá všechny, kdo nesou odpovědnost. „Musíme dát odpověď rodinám obětí, všem obyvatelům Tchien-ťinu, čínskému lidu, dějinám,“ řekl předseda čínské vlády.

Agentura Nová Čína informovala, že byl odvolán šéf státního úřadu pro bezpečnost práce Jang Tung-liang. Je prý vyšetřován kvůli „závažnému porušení disciplíny a zákonů“, ale agentura nesdělila, zda vyšetřování souvisí s neštěstím v Tchien-ťinu. Jang přitom od roku 2001 do roku 2012 působil ve funkci místostarosty tohoto města a mnoho let pracoval také v ropném a chemickém průmyslu. Ještě v pondělí Tchien-ťin navštívil.

Ve skladech bylo podle vyšetřovatelů uloženo 700 tun kyanidu sodného, což odporuje čínským bezpečnostním předpisům. Celkem našli záchranáři v přístavním skladišti 40 druhů nebezpečného materiálu o celkové váze 3000 tun. Řada z nich se používá k výrobě trhavin, zábavní pyrotechniky a raketového paliva.

Čínské úřady stále ujišťují, že žádná z nich do ovzduší ani do moře neunikla. Veškeré vodní toky procházející přístavištěm byly zablokovány s použitím norných stěn.

Výbuchy v Tchien-ťinu patří mezi nejtragičtější průmyslová neštěstí v posledních letech v Číně. V červnu 2013 si požár v drůbežárně v provincii Ťi-lin vyžádal 121 obětí. V srpnu 2014 zabil výbuch prachu v kovozpracující továrně ve východočínské provincii Ťiang-su 97 osob.

Video Studio ČT24
video

Čína zatkla první podezřelé kvůli výbuchu v Tchien-ťinu

Čína zatkla první podezřelé kvůli výbuchu v Tchien-ťinu