Málikí odmítá vinu. Za pád Mosulu prý může Turecko

Irácký expremiér Núrí Málikí se ohradil proti plánovanému soudu kvůli pádu Mosulu. Několika desítkám lidí hrozí trest za to, že armáda minulý rok vydala město islamistům bez boje. Málikí je nyní v Íránu, na Facebooku napsal, že „to, co se stalo v Mosulu, bylo spiknutí naplánované v Ankaře a pak přesunuté do Irbílu“.

Irácký parlament v úterý odhlasoval, aby byli Málikí a další političtí a také vojenští představitelé postaveni kvůli Mosulu před soud. Mosul padl do rukou skupiny Islámský stát (IS) loni v červnu téměř bez boje. Vojáci a policisté za sebou navíc nechali zbraně a vybavení, které ukořistil IS. Skupina pak postupovala do dalších oblastí a Bagdád přišel o kontrolu asi nad třetinou území. S osvobozováním země pak ale začaly vydatně pomáhat kurdské milice. Irbíl je středisko iráckého autonomního Kurdistánu.

Armáda selhala ale také letos, kdy již zemi vládl Málikího nástupce Hajdar Abádí, když přenechala radikálům město Ramádí. Abádí o víkendu schválil požadavek vyšetřovatelů na předání vojenských velitelů soudu za to, že v květnu opustili tamní bojiště. Toto středisko provincie Anbár padlo do rukou IS, pro něž to bylo největší letošní vojenské vítězství.

Mosul v obležení přívrženců IS
Zdroj: ČTK/AP

Abádí před týdnem ohlásil rozsáhlé reformy ve státní správě, které mají ušetřit administrativní výlohy a pomoci v boji proti korupci. Kromě jiného zrušil vysoké státní posty včetně funkcí viceprezidentů, z nichž jednu vykonával Málikí.

V neděli premiér zrušil 11 vládních křesel - tři vicepremiéry, reprezentující šíity, sunnity a Kurdy, čtyři ministerské funkce a další čtyři resorty sloučil s jinými ministerstvy. Celkový počet křesel v kabinetu tak klesl z 33 na 22. Dnes Abádí ohlásil další velké škrty, totiž zrušení pozic poradců v jeho úřadě i na ministerstvech.

/*json*/{"map":{"lat":35.15945166886057,"lng":44.806024414062456,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":36.39475669987386,"lng":43.17626953125,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/