Putinův přítel Jakunin chce do senátu

Vlivný ruský politik Vladimir Jakunin, šéf ruských státních železnic, míří do horní komory ruského parlamentu. Podle agentury TASS se Jakunin hodlá ucházet o senátorské křeslo za nejzápadnější ruskou Kaliningradskou oblast. Podle ruských zákonů ale bude muset po získání mandátu opustit funkci ředitele drah.

Vladimir Jakunin
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Jakunin je považován za jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů s těsnými vazbami na Kreml. Podle informací, které pronikly do médií, své politické záměry již před půl rokem konzultoval s prezidentem Vladimirem Putinem.

Jakunin je od loňského března vystaven americkým sankcím za aktivní podporu okupace Krymu. Sankce Evropské unie se na něj nevztahují. V Rusku je častým terčem kritiky ruské opozice. Protikorupční aktivista Alexej Navalnyj o něm letos v květnu napsal, že u obce Akulinino jižně od Moskvy vlastní obří palácový komplex.

„Nakradl si ve státní firmě a staví si rezidenci... Cožpak se těch oblud nikdy nezbavíme?“ komentoval Navalnyj majetkové poměry ruského miliardáře.

Jakunin má křeslo senátora prakticky jisté

Křeslo pro Jakunina v ruské Radě federace je možné považovat za jisté. Podle ruských zákonů bude záviset na výsledku zářijové volby kaliningradského gubernátora - vítěz vybere senátora za svou oblast ze tří kandidátů, jejichž jména musí oznámit ještě před volbami. Jakunina zařadil na svou kandidátku Nikolaj Cukanov, který v souboji o gubernátorské křeslo bude hájit barvy hlavní kremelské strany Jednotné Rusko.

Moskevský rozhlas informoval, že Kreml nyní horečně uvažuje o Jakuninově nástupci v čele železnice. Mezi kandidáty jsou prý dosavadní šéf společnosti Gazprom Alexej Miller, vicepremiér Arkadij Dvorkovič nebo ministr dopravy Maxim Sokolov.

V zahraničí je Jakunin znám pořádáním politické konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, kterou loni navštívil český prezident Miloš Zeman. Letos údajně na Rhodos zamíří Václav Klaus.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Jakunin chce být senátorem