Tisíce lidí v brazilských městech žádaly odchod prezidentky

Davy Brazilců vyšly do ulic na protest proti vládní politice. Lidé viní kabinet z korupce a ekonomických problémů země. Demonstrovalo se asi ve dvou stovkách měst, kdy protestující vesměs požadovali odchod prezidentky Dilmy Rousseffové.

Video Studio 6
video

Desetitisíce Brazilců vyšly do ulic

V březnu a dubnu se do průvodu proti nepopulární prezidentce zapojil až milion demonstrantů. Nyní podle brazilské policie přišlo do ulic 137 tisíc lidí, podle organizátorů téměř čtvrt milionu. V hlavním městě Brasílii se do protestu zapojilo 25 tisíc lidí. Demonstrace, svolané většinou přes sociální sítě, se rozšířily do 200 měst.

V Riu, které bude za rok hostit olympijské hry, se demonstranti shromáždili na pláži Copacabana. Demonstranti přinesli transparenty s hesly „Dilma ven“ a „Ne korupci“.

Hlavním požadavkem nespokojených davů je demise prezidentky, jejíž popularita je na nejnižším bodu od jejího zvolení. Rousseffová loni v listopadu podruhé těsně zvítězila v prezidentských volbách, podle průzkumů ji ale nyní podporuje jen osm procent Brazilců.

Důvodem nespokojenosti jsou úsporná hospodářská opatření, která mají vyvést brazilské hospodářství z krize. Rousseffové nepřidal ani hlučný korupční skandál kolem státní ropné společnosti Petrobras, který zasáhl osoby z vládní Strany pracujících. Výsledkem je politická krize, která může kabinet připravit o křehkou parlamentní většinu.