Při náletech syrského letectva zahynulo u Damašku 80 lidí

Při náletech syrského letectva zahynulo severně od Damašku 80 lidí. Podle ochránců lidských práv to byli většinou civilisté. Zraněno je na 200 osob. Radikální fronta An-Nusra, která bojuje v Sýrii, propustila ze zajetí sedm členů opozice čerstvě vycvičených americkými vojáky. Zajala je před asi dvěma týdny, když čerstvě přijeli do Sýrie po ukončení výcviku v Turecku.

Duma je častým terčem bombardování ze strany syrského letectva
Zdroj: REUTERS Autor: Bassam Khabieh

Syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR) informovala, že bomby zasáhly tržiště v Dumě, která leží asi 15 kilometrů na sever od Damašku a kterou má v rukou opozice. Letadla prý na tržiště útočila šestkrát a odpálila nejméně desítku raket. Nálety údajně pokračovaly i poté, co na tržiště dorazili zdravotníci.

Podle SOHR šlo o „úmyslně spáchaný masakr“. Vzhledem ke kritickému stavu mnoha zraněných počet zabitých nejspíše ještě stoupne. Podle jiné místní skupiny ochránců lidských práv zahynula na tržišti stovka lidí a další tři stovky byly zraněny. Situace na místě je katastrofální a z mešit znějí výzvy k darování krve všech skupin.

Video Zprávy
video

O aktuální situaci v Sýrii se zpravodajem ČRo Štěpánem Macháčkem

Syrská armáda k útoku uvedla, že letectvo útočilo v Dumě a sousední Harastě na velitelství skupiny, která si říká Islámská armáda. To je častým cílem leteckých útoků. Dumu ovládá už dva roky. O útoku kromě SOHR informovaly i uživatelé sociálních sítí a podle nich si nálety vyžádaly životy 67 osob.

Pro boj proti IS vznikla mezinárodní letecká koalice, již vedou USA. Snaží se získat spojence pro pozemní operace a zahájily za tímto účelem výcvik vybraných členů opozice. Do Sýrie vstoupilo po ukončení výcviku 54 vyzbrojených a vybavených lidí, kteří prošli výcvikem americké armády. Byli z první skupiny 54 lidí, které Američané připravili na pozemní boj proti radikálům. Říkají si Divize 30 a mají se stát hlavním spojencem letecké koalice v boji proti islamistům a pomoci udržet osvobozená území.

Jaký je vztah Divize 30 k frontě An-Nusra?

Krátce po vstupu do Sýrie ale osm nově vycvičených lidí padlo do zajetí An-Nusry, později tato organizace, která se hlásí k Al-Káidě, zajala dalších pět a tři zabila v boji.

Divize 30 ale aktuálně oznámila osvobození sedmi svých lidí v prohlášení na internetu a únosce v něm označuje jako „bratry z fronty An-Nusra“. „Vítáme tento šlechetný čin a žádáme bratry z An-Nusry, aby osvobodili v nejbližších hodinách velitele skupiny a ostatní bojovníky,“ uvádí se v prohlášení. Není z něj jasné, v jaké části Sýrie byli bojovníci zadržováni.

Fronta, která propuštění skupiny zatím nepotvrdila, na svou obranu tvrdila, že členy Divize 30 považuje za „agenty, kteří budou v oblasti hájit americké zájmy“.