Silné bouřky se prohnaly Evropou, turisty vyhnala z pláže písečná bouře

Vlna silných bouřek se v noci nepřehnala jen přes Česko, ale zasáhla celou střední Evropu a také Itálii, doprovázel je i silný vítr a přívalové deště. V sousedním Polsku vítr v noci strhl střechy na 130 domech, místní hasiči absolvovali asi 1300 výjezdů kvůli popadaným stromům či zaplaveným sklepům. Bouřkovou smršť zažila v sobotu večer Bratislava, kvůli počasí organizátoři zrušili hudební festival Grape v Piešťanech. Přívalové deště potrápily i Itálii, v letovisku Rimini turisty překvapila písečná bouře.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/AFP Autor: Rolf Vennenbernd

V Polsku zažili podle televizní stanice TVP Info krušnou noc zejména obyvatelé Velkopolského a Dolnoslezského vojvodství na jihozápadě země. Asi 130 tisíc domácností zůstalo bez dodávek elektrické energie poté, co vítr poškodil vedení. Hasiči musejí pomáhat s pumpováním vody ze zaplavených sklepů, asistovat museli i ve třech vyplavených nemocnicích v Poznani.

V Bratislavě způsobila v sobotu večer silná bouře několikahodinový dopravní chaos. Zaplavené byly některé ulice, jiné blokovaly popadané stromy. Organizátoři hudebního festivalu Grape v Piešťanech zrušili kvůli dalším hrozícím bouřkám zbylý víkendový program, domů muselo předčasně odjet deset tisíc návštěvníků, napsal server topky.sk.

Přes Itálii se v sobotu přehnaly bouřky a deště, které způsobily i hmotné škody. Nedaleko Bari na jihu země bylo po úderu blesku do přístřeší zraněno 14 lidí. V Rimini vyhnala turisty z pláže písečná bouře, informovala agentura DPA.

Po úderu blesku do přístřeší u Bari leží jedna žena v komatu. V Boloni na severu Itálie silný vítr a déšť vyvracely stromy. V Římě se vodní masy při bouři vylily do ulic. Silné bouřky navíc Itálii zastihly zrovna o prodlouženém víkendu označovaném „Ferragosto“, který je v zemi již tradičně považován za vrchol letní sezony. Většina Italů je proto na dovolené nebo vyráží na výlety.