Cvičení NATO v Bavorsku se zaměřuje na boj v hybridní válce

V Německu probíhá v těchto dnech hlavní část jednoho z největších letošních cvičení Severoatlantické aliance. Česká armáda na něj vyslala 1400 mužů a žen i velitele. Trénují tam společný zásah proti nepříteli v hybridní válce.

Čeští vojáci ze 7. mechanizované brigády z Hranic na Moravě v bojové akci ve fiktivní vesnici Asvar
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Cvičení pod názvem Allied Spirit má velký význam pro českou armádu. Velitelem mezinárodního úkolového uskupení je totiž její příslušník plukovník Josef Kopecký. K dispozici má jednotky osmi zemí. Největší kontingenty vyslaly Česko, Spojené státy a Británie. „Devět praporů, co mám, by mělo v rámci sboru porazit nepřítele v prostoru, který jsme dostali přidělený, vytlačit ho nebo zlikvidovat,“ popsal úkol jednotek Kopecký.

Cvičení podle něj znamená jasný přínos pro českou armádu. „Benefit tady je ten, že na českém území cvičíme s Čechy. A tady cvičíme v prostředí, ve kterém bychom v rámci NATO působili. To znamená, že partnery poznáváme, slaďují se tady doktríny,“ dodal Kopecký.

„Cílem cvičení je podpořit vzájemnou spolupráci mezi spojenci. Vytváříme realistické podmínky, v nichž naše jednotky musí na taktické úrovni spolupracovat,“ řekl americký generál Christopher Cavoli, který cvičení připravil a dohlíží na jeho průběh. „Cvičení je velmi komplikované, na jeho konci ale budou naše jednotky mnohem lépe připravené působit společně a čelit současným výzvám,“ zdůraznil Cavoli.

Vojáci trénují všechny úkoly - útoky, obranu i stabilizační postupy. Manévry se konají na cvičišti americké armády v Bavorsku. Plocha 200 kilometrů čtverečních je stále pod dohledem nejmodernější techniky.

Video Události
video

Cvičení se účastní jednotky osmi armád, řídí jej plukovník Kopecký