Nová čísla: Středozemní moře už letos pohřbilo 2300 migrantů

Do Evropy už letos po moři připlulo více než 237 tisíc migrantů, nejvíce jich skončilo v Řecku, zhruba 135 tisíc. Během plavby přes Středozemní moře zároveň přišlo nejméně 2300 uprchlíků o život. Nová čísla zveřejnila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Evropská komise znovu zdůraznila, že kontinent čelí nejhorší uprchlické krizi od druhé světové války.

Loď s migranty u břehů ostrova Kos
Zdroj: ČTK/AP

IOM s využitím oficiálních dat od vlád jednotlivých jihoevropských států došla k závěru, že počet uprchlíků, kteří se dostali do EU po moři, ještě během srpna překročí hranici čtvrt milionu. Loni bylo za celý rok takových uprchlíků 219 tisíc.

Řecká vláda zatím registruje 134 988 lidí, kteří připluli z Turecka. Do Itálie se ze severní Afriky dostalo do konce července 93 540 lidí. Další migranti skončili ve Španělsku a na Maltě.

„Na problémy způsobené migrací neexistuje jednoduchá ani jediná odpověď. Žádný členský stát je nemůže vyřešit sám,“ řekl dnes eurokomisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos. Podle něj je EK připravena zvýšit finanční pomoc pro země, kde je migrantů nejvíce. Zapotřebí je prý ale také solidarita a součinnost jednotlivých vlád a organizací.