Japonský premiér vyjádřil zármutek nad oběťmi války, omluva nezazněla

Japonský premiér Šinzó Abe vyjádřil hluboký zármutek nad všemi oběťmi druhé světové války. Svá slova pronesl u příležitosti 70. výročí bezpodmínečné kapitulace Japonska. Projev předsedy vlády bedlivě sledovaly zejména sousední země jako je Čína a Jižní Korea, které trpěly pod japonskou okupací.

Abe ve své řeči uznal, že Japonsko ve válce způsobilo „nezměrné škody a utrpení“ nevinným lidem. „U příležitosti 70. výročí války bych se rád hluboce poklonil duším všech, kteří zahynuli doma i v cizině. Chtěl bych vyjádřit hluboký zármutek a upřímnou soustrast,“ prohlásil Abe.

Japonský premiér v projevu zmínil omluvy, které Tokio v minulosti za své kroky vyjádřilo, nicméně sám se oficiálně neomluvil. Zdůraznil touhu Japonska posunout se kupředu s tím, že „poučení z minulosti zůstane hluboko v našich srdcích“.

Japonsko by podle Abeho mělo čelit své historii zpříma. Jak nicméně poznamenal, více než 80 procent obyvatel země se narodilo až po válce. A země nesmí dopustit, aby „naše děti, vnoučata a další generace, které přijdou a které nemají s válkou nic společného“, musely v omluvách pokračovat.

„Historie je krutá. To, co se stalo, nelze odčinit,“ uvedl premiér v pětadvacetiminutovém projevu. Slíbil přitom, že Japonsko už „nikdy nepovede žádnou válku“.

Čína: Abe našlapoval velice opatrně

Podle čínské státní agentury je Abeho prohlášení „rozmělněná omluva“ a jde o „pochroumaný začátek budování důvěry mezi sousedními státy“. „Abe se svými jazykovými triky našlapoval na tenkém ledě, na jednu stranu se pokoušel potěšit svou pravicovou základnu, na druhé se snažil vyhnout dalšímu poškození vztahů Japonska s jeho sousedy,“ uvedla agentura a kritizovala, že japonský premiér nepřednesl „jednoznačnou omluvu“.

Jižní Korea prý na projev bude reagovat až poté, co ho detailně analyzuje. Jihokorejské ministerstvo zahraničí zatím pouze uvedlo, že upřímné jednání Japonska je „mnohem důležitější než cokoli jiného“.

V roce 1995 vyjádřil zásadní omluvu za kroky Japonska tehdejší premiér Tomiiči Murajama. Ve své řeči tehdy hovořil o „upřímné omluvě“ a vyjádřil „hlubokou lítost“ nad japonskou „koloniální vládou a agresí“. O deset let později podobná slova použil i premiér Džuničiró Koizumi. Svým asijským sousedům se omluvil za příkoří, která jim Japonsko způsobilo za druhé světové války, a vyjádřil hlubokou lítost nad tím, jak se k nim jeho země tehdy chovala.

Japonský císař Hirohito vyhlásil kapitulaci země před 70 lety, 15. srpna 1945. Přiměly jej k tomu až děsivé následky amerických jaderných bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki.