Islamisté tvrdí, že zabili Chorvata uneseného v Egyptě

Ozbrojenci napojení na Islámský stát tvrdí, že setnuli hlavu chorvatskému rukojmí uneseném v Egyptě. Na internetu islamisté zveřejnili i údajné snímky jeho mrtvého těla. Třicetiletý otec dvou dětí, který se na nedávném videozáznamu identifikoval jako Tomislav Salopek, v Egyptě pracoval. Radikálové ho unesli 22. července. Podle chorvatského premiéra zatím nelze zločin stoprocentně potvrdit, ale panují obavy, že zpráva je pravdivá. 

Snímek Chorvata zadržovaného Islámským státem
Zdroj: ČTK/AP

U ve středu zveřejněného snímku byl i text, že muž byl zabit „kvůli účasti jeho země ve válce proti Islámskému státu“, napsala agentura AP. "Tuto zprávu jsme viděli na internetu a nyní ji prověřujeme. Jestliže se potvrdí, že je pravdivá, budeme o tom média informovat prostřednictvím prohlášení," sdělil mluvčí egyptského ministerstva vnitra.Podobně se vyjádřil předseda chorvatské vlády Milanović na mimořádné tiskové konferenci.

„Nevím, jestli to budeme schopni říci v nadcházejících dnech, ale to, co vidíme, nevypadá dobře…. Obávám se, že poprvé to, co se stalo občanům jiných států, se nyní stalo chorvatskému občanovi."

Zoran Milanović

Chorvatský premiér

Za údajným zabitím rukojmího stojí ozbrojenci ze skupiny Sinajská provincie. Pod tímto názvem se skrývá skupina Ansar Bajt al-Makdis, která působí na Sinajském poloostrově již řadu let. Nedávno se ale přihlásila k organizaci Islámský stát, jež za uplynulý rok obsadila rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, a změnila si jméno.

Minulý týden ozbrojenci zveřejnili videozáznam, na kterém Salopek říká, že ho radikálové do 48 hodin zabijí, jestliže nebudou propuštěny muslimské ženy uvězněné v egyptských věznicích.

Video Události
video

Islamisté zřejmě zavraždili Chorvata

Chorvatské ministerstvo zahraničí již 24. července informovalo o tom, že skupina ozbrojených mužů v Egyptě unesla chorvatského občana, který tam pracoval. Na videu nazvaném Vzkaz egyptské vládě muž klečel a měl na sobě oranžovou kombinézu, kterou obvykle nosili vězni islamistů. Za Salopkem stál maskovaný muž s nožem v ruce. Zároveň byla vidět černá vlajka islamistů.

Mezi těmi, kdo oznámené zabití Salopeka odsoudili, je mimo jiné i káhirská univerzita Al-Azhar, která je všeobecně uznávanou islámskou autoritou. Podle agentury AP vraždu označila za "démonický čin", jenž je v rozporu s náboženstvím. V prohlášení univerzita rovněž uvedla, že islámské právo, šaría, zakazuje prolévat krev cizinců, a že to, co "teroristé" udělali, je zradou proroka Mohameda a všech muslimů.