Princ Nicolae už králem nebude - i kdyby Rumuni obnovili monarchii

Bývalý rumunský král Michal I. se rozhodl odebrat šlechtický titul svému vnukovi Nicolaemu. Třicetiletý Nicolae, který je znám svou podporou ekologie a jízdy na kole, tak přestane být rumunským princem a ztratí rovněž nárok na rumunský trůn. Balkánská země je sice republikou, královská rodina je v ní ale stále velmi populární a králův krok mnohé Rumuny překvapil. Nyní již bývalý princ Nicolae se tak stane panem Nicolaem Medforth-Millsem a už nebude součástí královské rodiny.

Rumunský král Michal I. a princ Nicolae
Zdroj: Reuters Autor: Bogdan Cristel

Královská rodina ve svém pondělním prohlášení napsala, že by ji měl vést někdo, „kdo je skromný, vyrovnaný a dodržuje morální principy“. Tato slova ihned vyvolala nejrůznější spekulace, zmatek a zklamání.

Podle zdrojů blízkých rodině se třiadevadesátiletý král takto rozhodl, když přemýšlel o budoucnosti a sledoval chování svého vnuka na veřejnosti i v soukromí. Podle médií Nicolae s jeho rozhodnutím souhlasil. „Nejde o trest za něco, co Nicolae udělal,“ uvedl poradce královské rodiny Ioan Luca Vlad. Královská rodina podle něj nemá co skrývat a tento krok byl prý učiněn, aby se zabránilo případnému skandálu v budoucnosti.

Rumunský král Michal vládl v zemi mezi lety 1940 a 1947, po abdikaci žil dlouhá desetiletí ve švýcarském exilu. Tam se narodilo všech jeho pět dcer. Pokud by se Rumunsko chtělo vrátit k monarchii, což se ale nepředpokládá, byla by první v nástupnictví na trůn Michalova prvorozená dcera Margarita. Právě po ní následoval v nástupnictví na trůn Nicolae, který se narodil rovněž ve Švýcarsku a studoval v Anglii. Nyní již pět let žije v Rumunsku a účastnil se nejrůznějších aktivit královské rodiny. Například na konci dubna letošního roku ujel v Rumunsku více než 1000 kilometrů na kole v rámci charitativní akce, která měla podpořit čtení knih.

Po pádu komunistického režimu koncem roku 1989 byl král Michal v zemi zprvu nežádoucí osobou. V roce 1997 se však už mohl vrátit a byly mu vráceny četné nemovitosti. Dnes se bývalý monarcha těší mezi Rumuny značné popularitě a jeho rodina udržuje přátelské vztahy s některými politiky, včetně prezidenta Klause Iohannise. Šlechtický titul sice v zemi téměř nic neznamená, nicméně členů královské rodiny si Rumuni velmi váží. Zejména kvůli tomu, že jsou podle nich elegantní a chovají se důstojně, což jsou vlastnosti, které rumunským politikům chybí.