New York zaplatí odškodné rodině černocha, který zemřel rukou policisty

New York - Město New York zaplatí odškodné rodině černocha Erica Garnera, který loni zemřel na následky kontroverzně provedeného policejního zatčení. Podle deníku The New York Times příbuzní souhlasili s urovnáním sporu s vedením města, které jim vyplatí 5,9 milionu dolarů (asi 146 milionů korun). Zatýkající bělošský policista nebyl z ničeho obviněn.

Garner, který byl podezřelý z nelegálního prodeje cigaret, zemřel loni v červenci. Třiačtyřicetiletý muž, který trpěl obezitou, astmatem a vysokým tlakem, se policistům při zatýkání bránil a jeden z nich ho přitlačil k zemi. Náhodný kolemjdoucí počínání policistů natočil na videokameru a na záznamu bylo slyšet, jak si Garner opakovaně stěžuje, že nemůže dýchat. Poté ztratil vědomí a v nemocnici jej prohlásili za mrtvého.

Zatýkající policista, běloch, nakonec nebyl z ničeho obviněn a rozhodnutí poroty z loňského prosince vyvolalo velké protesty v ulicích. Veřejnost totiž Garnerovu smrt pochopila jako další případ policejního násilí, kdy rukou bělošských policistů umírají černoši. Dalším, ještě o něco sledovanějším případem, bylo zabití černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu na předměstí St. Louis, které vyvolalo rozsáhlé nepokoje. Ty následovaly i poté, co letos v dubnu zemřel v Baltimoru černoch Freddie Gray, který utrpěl vážné poranění krčních obratlů při policejním zatýkání.

Video Garnerova rodina dostane odškodné
video

Garnerova rodina dostane odškodné

Policie vs. pachatel – pravidla podle amerických stanov

Pravidla pro postup americké policie stojí v základu na jednoduché úměře: čím větší odpor pachatele, tím větší sílu mohou použít. Jsou ale zároveň nabádáni k tomu, aby použili minimální množství síly k zajištění vlastní ochrany a k přivedení pachatele do vazby.

Pokud je použití síly nebo zbraně nevyhnutelné, policista by měl:

  • být zdrženlivý s použitím síly na základě závažnosti trestného činu
  • minimalizovat zranění a respektovat zachování lidského života
  • zajistit v co nejbližší době lékařskou pomoc zraněnému
  • informovat v co nejbližší době blízké a příbuzné raněného

Podle zatýkacího postupu policista použije pouta nebo umístí možného pachatele do policejního vozu. I když policista téměř vždy sdělí, proč je dotyčný zatčen, nezavazuje ho k tomu žádné právo. Vše záleží na okolnostech.

Kdy může policista někoho zatknout:

  • pokud byl osobně svědkem kriminální činnosti
  • pokud se policista na základě okolností domnívá, že zatýká pachatele trestného činu
  • pokud má policista zatykač vydaný soudcem
Postup policie USA při zastavení vozu
Zdroj: ČT24