V Timbuktu obnovili 14 posvátných hrobek zničených islamisty

Timbuktu (Mali) – Pomocí tradičních technik se podařilo obnovit 14 hrobek zničených před třemi lety islamistickými radikály v severomaliském Timbuktu. Památky, které byly v roce 1988 zapsány na seznam světového kulturního dědictví, obnovili místní stavitelé za podpory UNESCO.
Timbuktu
Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Jordi Cami

Čtrnáct ze šestnácti hrobek svatých mužů súfismu, mystické formy islámu, zničili v Timbuktu v červnu 2012 ozbrojenci z maliské islamistické skupiny Ansar Dine napojené na Al-Káidu. Považovali je totiž za symbol modlářství. Útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. Islamisté ve městě zničili také řadu mešit a spálili tisíce vzácných rukopisů.

Více než roční obnova hrobek přišla v přepočtu na necelých 13 milionů korun. Šéfka UNESCO Irina Bokovová v neděli spolu s maliským ministrem kultury N'diayem Ramatoulayem Dialloem památky slavnostně zpřístupnila veřejnosti. Zároveň vyjádřila naději, že islamisté, kteří památky zničili, se dostanou před Mezinárodní trestní soud v Haagu. Ničení památek je podle haagské konvence z roku 1954 považováno za jeden z válečných zločinů.

„Slavíme den, který obrací stránku naší temné historie. Rekonstrukce těchto hrobek nám pomáhá zapomenout na ty skličující okamžiky,“ uvedl starosta Timbuktu Halle Ousmane. Zmínka „temné historie“ odkazuje na obsazení města islamisty v roce 2012. Radikálové napojení na Al-Káidu využili boje příslušníků pouštního kmene Tuarégů a Arabů za nezávislost severního Mali na převážně černošském jihu a ovládli rozsáhlé části země. Na místech pod svou kontrolou zavedli islámské právo šaría, ženy nutili zahalovat si celé tělo, zakázali hudbu a prováděli veřejná bičování a popravy. Po téměř roce hrůzovlády radikály z většiny maliského území vytlačila v lednu 2013 francouzská armáda.

Na seznamu UNESCO je zapsáno celé město Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě a na vrcholu své slávy v 15. a 16. století bylo centrem islámské kultury a učenosti.

Islámští radikálové zničili během uplynulých let po celém světě řadu vzácných památek, například v roce 2001 odstřelili členové hnutí Taliban v Afghánistánu obří kamenné sochy Buddhů v údolí Bámjánu. Nedávno vyvolaly rozhořčení po celém světě zprávy o ničení památek členy organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku. Radikálové poškodili například archeologická naleziště v Hatře, Nimrúdu, Ninive či Chorsábádu a zaminovali antické památky v Palmýře. Vypálili rovněž knihovnu v severoiráckém Mosulu s řadou vzácných svazků.

/*json*/{"map":{"lat":18.983611742253583,"lng":-5.671434409460405,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":16.779561143547344,"lng":-3.0095672607421875,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/