Návrh na tribunál k MH17 přes nás neprojde, vzkázalo Rusko

New York - Rusko potvrdilo, že bude vetovat návrh na zřízení mezinárodního tribunálu k vyšetření havárie MH17. Hlasovat se má ve středu. Malajsijský boeing se zřítil nad východní Ukrajinou loni v červenci. Z odpovědnosti za možné sestřelení se vzájemně obviňují separatisté a ukrajinská armáda.
Tragédie MH17
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS/Mikhail Sokolov
Video Rusko bude vetovat návrh na tribunál ke zřícení MH17
video

Rusko bude vetovat návrh na tribunál ke zřícení MH17

„Budeme hlasovat proti, o tom nemůže být pochyb,“ prohlásil ruský diplomat. „Pokud rezoluce získá většinu hlasů, což je pravděpodobné, bude následovat veto,“ ujistil Čurkin novináře. Nejvyšší ruský představitel Vladimir Putin už před týdnem označil návrh na zřízení tribunálu za předčasný a kontraproduktivní.

Kreml za tragédií MH17 nestál, myslí si 98 procent Rusů

Podle naprosté většiny Rusů mohl za tragédii letu MH17 Kyjev nebo Washington. Čtyři pětiny z nich se domnívají, že odpovědnost nesou Ukrajinci. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada. Jen dva Rusové ze sta připouštějí, že v nehodě mohla mít prsty Moskva.

  • Na palubě malajsijského letounu bylo skoro 300 lidí – všichni zemřeli. Podle 44 procent dotázaných Rusů nesou vinu ukrajinští vojáci. Dalších 41 procent považuje za viníka ukrajinskou vládu. Sedmnáct procent dotázaných odpovědnost přičetlo Spojeným státům.
Tragédie MH17
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Mezinárodní tým vyšetřovatelů vedený Nizozemci zveřejnil loni v září předběžnou zprávu, v níž se píše, že se letadlo rozlomilo po zasažení „vnějšími objekty“. O sestřelení nebo viníkovi v ní ale nepadlo ani slovo. Konečná zpráva by měla spatřit světlo světa v říjnu. Podle zdrojů CNN z návrhu vyplývá, že letoun sestřelili proruští separatisté.

Letos v březnu se mezinárodní tým obrátil na případné svědky prostřednictvím videa, jež shrnuje údajnou cestu raketového systému BUK na korbě tahače značky Volvo východní Ukrajinou. Z Doněcku byl BUK údajně transportován do Snižne, kde měl být v den sestřelení letadla okolo poledne vyložen z tahače a dále měl pokračovat sám po vlastní ose. Další den ráno byl  spatřen v Luhansku, opět naložený na kamionu značky Volvo. Ráno měl podle zachyceného rozhovoru separatistů překročit ukrajinsko-ruskou hranici.

My to nebyli, tvrdí svorně Moskva i povstalci

Proruští rebelové a Moskva tvrdí, že s tragédií nemají nic společného a svalují vinu na ukrajinskou stranu. Podle původní ruské teorie měla dopravní letoun zasáhnout raketa vypálená z ukrajinského bojového letounu, který prý v kritické době v oblasti operoval.

Podle opozičního ruského listu Novaja gazeta se ale už i ruští experti přiklánějí k verzi, že za pádem stroje stál BUK. Odborníci nicméně tvrdí, že raketa byla odpálena z území kontrolovaného ukrajinskou armádou - konkrétně od obce Zaroščenske, která leží asi 60 kilometrů východně od Doněcku a 30 kilometrů jihozápadně od obce Hrabove.

Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines mířil 17. července 2014 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Nizozemci náhle ztratili s letounem kontakt 50 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice. Trosky se našly u východoukrajinské vesnice Hrabove. Většina z 298 cestujících byli Nizozemci.

K tragédii došlo v pásmu ovládaném povstalci. Separatisté předali vyšetřovatelům neporušené černé skříňky, sběr důkazů a trosek ale dlouho komplikovaly boje mezi rebely a ukrajinskou armádou. Pozůstatky pasažérů musely být vyzvedávány postupně až do listopadu loňského roku.