MZV varuje před cestou na Srí Lanku

Ministerstvo zahraničních věcí vydalo upozornění pro české turisty mířící na Srí Lanku. Kvůli vyhrocené situaci před tamními volbami úřad doporučuje vyhýbat se oblastem se zvýšenou koncentrací lidí, hlavně pak místům, kde se nacházejí volební místnosti nebo se konají předvolební shromáždění. Volby se uskuteční 17. srpna, ministerstvo doporučuje cestovatelům registrovat se před případnou cestou na Srí Lanku v databázi cestovatelů DROZD.

Srílanští vojáci na místě střelby v Colombu
Zdroj: Reuters

„Doporučujeme sledovat aktuální politickou situaci a dodržovat nařízení srílanských orgánů týkající se bezpečnostní situace v zemi. Toto upozornění trvá až do samotného ukončení parlamentních voleb a platí pro celé území Srí Lanky,“ píše ministerstvo na svém webu. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže je Srí Lanka populární exotickou destinací. „Předpokládám, že v létě vyjede na Srí Lanku zhruba dva až tři tisíce klientů cestovních kanceláří. Je to ale především destinace, která je velmi oblíbená především v zimních měsících,“ říká Papež s tím, že za rok navštíví ostrov i desetitisíce Čechů.

Před volbami panuje napětí

Minulý pátek v Colombu na předvolební shromáždění s účastí ministra financí stříleli z auta neznámí útočníci. Jedna žena přišla o život a dalších 12 lidí bylo zraněno. Podle pozorovatelů jde o nejhorší akt předvolebního násilí v zemi, která se ještě stále vzpamatovává z občanské války. Ministr financí Ravi Karunanajake označil útok za „akt politického terorismu“ a přičetl jej silám věrným bývalému prezidentovi Mahindovi Radžapaksemu, který se snaží o návrat na scénu.

Devětašedesátiletý Radžapakse, který v roce 2009 ukončil čtvrtstoletí občanské války rozdrcením tamilských povstalců, nyní apeluje na sinhálskou většinu, aby jej zvolila do čela vlády. Letos v lednu musel Radžapakse opustit prezidentský palác, když prezidentské volby překvapivě vyhrál Maithripala Sirisena, který býval Radžapakseho stranickým zástupcem. Opozice, jejímž byl Sirisena společným kandidátem, obviňovala Radžapakseho ze sklonu k autokratickému vládnutí, z korupce a z dosazování příbuzných do vlivných funkcí.