Jednání o íránském jaderném programu se prodlužuje do pondělí

Vídeň - Jednání o konečné dohodě o íránském jaderném programu ve Vídni se prodlužuje do 13. července, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vysokého představitele Spojených států. Je podle něj třeba dát vyjednávačům více času. Rozhovory už trvají dva týdny. Měly původně skončit 30. června, ale pro přetrvávající spory byly tehdy prodlouženy do dneška. Na základě výroků zástupců některých jednajících zemí se další prodloužení dalo očekávat.
Video Jednání o íránském jádru spěje ke konci
video

Jednání o íránském jádru spěje ke konci

Jednání o íránském jádru spěje ke konci

z8, 11.7.2015

Analytička: Ďábel dohod tkví v detailu, Írán nebude výjimkou

Írán obviňuje z neúspěchu dosavadního jednání ostatní země. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džafád Zaríf řekl, že vyjednávači ustupují od slibů, jež dali v minulosti, a vznášejí nové požadavky. Zaríf už dopoledne prohlásil, že dnešní termín se zřejmě nepodaří dodržet a že se bude jednat i o víkendu.
 
S Íránem vyjednávají USA, Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo. Od konce června jsou ve Vídni Zaríf se svým americkým protějškem Johnem Kerrym, průběžně se k nim připojují ministři ostatních zemí. Pokud Írán přistoupí na dohodu, která má zpomalit jeho jaderný program, mají být na oplátku zrušeny sankce proti němu.

Podle diplomatů, kteří jsou jednání přítomni, se tón mezi Zarífem a Kerrym přiostřuje

Protože se nepodařilo uzavřít včas dohodu, pro USA to znamená prodloužení termínu, v němž má Kongres dohodu prověřit. Kongres na to měl mít 30 dní, pokud by jednání skončila do čtvrtečního večera, nyní se tato doba prodlužuje na 60 dní. Kerry už ve čtvrtek dal najevo, že Spojeným státům dochází trpělivost. „Nemůžeme čekat donekonečna. Nebudou-li učiněna těžká rozhodnutí, jsme připraveni s těmi rozhovory skoncovat,“ řekl. Íránská strana to označila za psychologickou válku, kterou vedou USA.

Philip Hammond, britský ministr zahraničí: „Udělali jsme pokrok, ale je bolestivě pomalý, jak jste mohli vidět. Pořád ale pokračujeme.“


Nyní se jedná o detailech konečné dohody, jejíž hlavní body byly sjednány v dubnu. Právě tuto předběžnou dohodu podle Íránců nově vznášené požadavky porušují. „Najednou vznášejí všichni své vlastní nové podmínky,“ citovala agentura Reuters člena íránské delegace.
 
Nový problém do jednání vneslo údajně mimo jiné Rusko, když začalo prosazovat, aby součástí dohody bylo aspoň částečné zrušení zbraňového embarga proti Íránu. USA s tím nesouhlasí. Šéf Kremlu nicméně vyjádřil naději, že se v jednáních mezi velmocemi a Íránem brzy podaří nalézt přijatelný kompromis o íránském jaderném programu.