Jemenská vláda hlásí osvobození Adenu od šíitů

Jemenská vláda po čtyřech měsících údajně získala zpět přístav Aden. Osvobození od šíitských povstalců oznámili její představitelé na sociálních sítích. Místní obyvatelé a bojovníci ale tvrdí, že drobné střety s rebely ještě pokračují na západě města.

Podle mluvčího místních bojovníků v Adenu Alího al-Ahmadího se desítky povstalců vzdaly, když začaly být vytlačovány. Prvního významného úspěchu v bojích bylo dosaženo v úterý, když bylo dobyto adenské mezinárodní letiště, o den později přišel na řadu hlavní přístav a pak postupně čtvrť po čtvrti.

„Blahopřejeme obyvatelům Adenu a Jemenské republiky jako celku k tomu, čeho bylo dosaženo za poslední dva dny... Vláda oznamuje osvobození provincie Aden.

Chálid Baháh

jemenský viceprezident a předseda vlády

Bojovníci věrní vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího i nadále pokračují ve znovudobývání území a směřují k letecké základně Anad, asi 60 kilometrů severně od Adenu.

/*json*/{"map":{"lat":12.99504824118232,"lng":45.04021566103517,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Jemenský konflikt zuří od loňského září, kdy šíitské oddíly obsadily hlavní město Saná a držely v domácím vězení prezidenta Hádího a členy jeho vlády. Ti následně uprchli do Adenu a z něj někteří do Saúdské Arábie.

Rijád v březnu sestavil koalici, která ve snaze bránit Hádího zájmy zahájila letecké údery na Jemen. Cílem náletů je zajistit, aby se k moci mohl vrátit prezident Hádí. Dosud v bojích zahynulo více než 3500 lidí.

Írán přiznává, že šíitským povstalcům poskytuje politickou a humanitární pomoc, popírá ale, že je vyzbrojuje. Boje se poněkud uklidnily v polovině června, kdy začal ramadán, ale teď pokračují. Kvůli konfliktu docházejí v 25milionové zemi zásoby jídla, vody i léků, které se snažily do Jemenu během příměří dostat humanitární organizace.