Soud ve Vídní odmítl hromadnou žalobu na Facebook řešit

Zemský soud ve Vídni se odmítl zabývat hromadnou žalobou 25 tisíc uživatelů včetně zhruba stovky lidí z České republiky proti Facebooku. Projednávání případu mu prý z procedurálních důvodů nepřísluší. Advokáti Facebooku už dříve zpochybnili pravomoc soudu zabývat se tímto případem. Hromadné žaloby kvůli ochraně osobních údajů začaly v dubnu.

"Zemský soud došel k závěru, že ve věci žaloby na Facebook nemá pravomoc rozhodovat. Další kolo případu bude u vrchního zemského soudu," napsal na Twitter rakouský právník Max Schrems, který žalobce vede.. "Čekali jsme různé výsledky, ale tento nález soudu je zkrátka podivný. Naneštěstí se zdá, že soud chtěl přehodit horký brambor na soudy vyšší instance," konstatoval v prohlášení Schremsův právník Wolfram Proksch.

Schrems v žalobě uvádí, že Facebook uchovává osobní data, o jejichž vymazání uživatelé požádali, a rovněž údaje o lidech, kteří se k sociální síti nikdy nepřipojili. Také má za to, že Facebook spolupracuje s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA), které své databáze zpřístupnil.

Facebook, jehož šéf Mark Zuckerberg v roce 2013 obvinění o spolupráci s NSA popřel, se snaží zabránit tomu, aby rakouské soudy žalobu projednávaly. Jeho právní zástupci v dubnu na úvodním slyšení před vídeňským soudem podali řadu námitek proti tomu, aby se rakouská justice případem zabývala. Podle Facebooku se Schrems musí obrátit na soud v Irsku, kde má evropská divize této sociální sítě sídlo.

V rámci žaloby, ke které se připojili lidé z řady zemí, požaduje Schrems pro každého odškodné 500 eur (zhruba 14 tisíc korun). Zájem připojit se k žalobě má podle Schremsovy tiskové zprávy dalších 60 tisíc lidí, kteří se zaregistrovali pro případné druhé kolo procesu.

  • Facebook tvrdí, že nejméně jednou měsíčně využívá jeho služby zhruba 1,4 miliardy lidí, což z něj činí největší sociální síť světa.