Politická karta řeckého osudu: Uprchlíci, Putin i otřes integrace

Atény – V čím dál obtížnějším boji za záchranu Řecka se hraje nejenom o naději pro tamní hospodářství, ale i témata, nad kterými Evropa hledá řešení minimálně stejně těžce. Případný bankrot Řecka totiž může záhy přitížit i v takových problémech, jakými jsou uprchlická krize, vtahy k Rusku a sankční přestřelka.
Video Budoucnost Řecka jako politická páka
video

Budoucnost Řecka jako politická páka

Právě Řecko je vedle Itálie hlavních záchytným bodem pro tisíce lidí prchajících do Evropy. Každý týden jich na řeckých ostrovech přistanou desítky, i když pro většina z nich má zamířeno dál na pevninu. Řecká vláda nicméně už dříve varovala, že v případě problémů vystaví běžencům cestovní doklady a pošle je bez kontroly na západ. „Pokud nás Evropa nechá v krizi, zaplavíme ji běženci,“ varoval ministr obrany Panos Kammenos.

Jen v záchytných táborech se po celém Řecku tísní na deset tisíc uprchlíků. Radikální ministři navíc vytahují silnou kartu. Upozorňují, že volným průchodem se samozřejmě otevírá cesta do Evropy i případným džihádistům.

Ruská otázka - další politické pozadí celých debat o Řecku. Během letošního vyjednávání Evropa mlčky sledovala řecké námluvy s Ruskem. Premiér Alexis Tsipras vyrazil hned dvakrát do Moskvy, kde se mluvilo o různé spolupráci, i když návrh na štědré půjčky zřejmě nepadl. Výsledkem však byl například plán nového ropovodu Turkish Stream, který přinese Aténám miliardové investice.

Po rozvodu s Unií by byla Moskva pro Řecko logickou snoubenkou. Rusko by získalo spojence a jeho izolace, o kterou se Západ kvůli ukrajinské krizi snaží, by dostala trhliny. Brusel však stále s Řeckem počítá – a to i v otázce dalších protiruských sankcí. „Všechno už bylo dohodnuto. O prodloužení (protiruských) sankcí se vůbec nemuselo nedebatovat,“ zdůrazňuje německý ministr financí Frank-Walter Steinmeier.

Vladimir Putin a Alexis Tsipras
Zdroj: ČTK/AP

Řecký bankrot by evropské trhy bolestně zasáhl. Mohl by navíc vyústit v bezprecedentní odchod z eurozóny. Jeho reálné následky zatím nejsou zcela jasné. Bruselská noční můra by však kromě ekonomického měla i geopolitický dopad. Byla by první vážnější ranou pro evropskou integraci, do které starý kontinent investoval několik dekád.