Islámský stát zaminoval památky v Palmýře. Chystá se je zničit?

Damašek – Džihádisté z Islámského státu zaminovali ve středosyrském historickém městě Palmýra oblast, kde se nacházejí nejcennější antické památky. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zatím není jasné, zda se radikálové chystají památky zničit, nebo zda se připravují na případnou ofenzivu vládních sil.

„Bomby umístili i kolem římského amfiteátru, pravý důvod zatím neznáme,“ řekl agentuře Reuters šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Vedoucí syrského památkového úřadu Maamún Abdal Karím potvrdil, že informace o umístění bomb jsou nejspíš autentické.

Bojovníci IS dobyli padesátitisícové město Palmýra v květnu. Od té doby se hovoří o tom, že památky, díky nimž bylo město zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO, jsou v ohrožení.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur.

Obavy o památky souvisejí s nedávným ničením soch radikály v muzeu v severoiráckém Mosulu nebo památek v rovněž iráckém Nimrúdu. Zároveň se ale objevují informace, že řadu vzácných předmětů jsou islamisté ochotni ušetřit, což je ale provázeno podezřením, že je chtějí výhodně zpeněžit na černém trhu.

/*json*/{"map":{"lat":34.541492819943265,"lng":38.271474836572224,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/