Putin: Rusy nikdo nikdy nepředělá ke svému obrazu

Moskva – Díky ruskému vlastenectví se nikdy nikomu nepodaří Rusy předělat, prohlásil prezident Vladimir Putin během oslav Dne Ruska. Tento státní svátek připomíná přijetí deklarace svrchovanosti před 25 lety, kdy se začínal rozpadat Sovětský svaz. Deklarace hlásala nadřazenost ruských zákonů nad sovětskými.

„Rusko nejenže překonalo nejtěžší zkoušky se ctí. Nejenže za pouhé čtvrtstoletí uskutečnilo úspěšný průlom v demokracii a tržní ekonomice, ale dokázalo se posílit jako moderní, otevřená a samostatná země,“ řekl Putin během rozdávání státních vyznamenání. Ideály vlastenectví jsou podle něj mezi Rusy natolik silné, že „nikomu a nikdy se nepovedlo a nepovede Rusko překódovat a předělat ke svému obrazu“.

Ruské úspěchy ocenil v blahopřejném telegramu Putinovi i severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Předávání ruských státních vyznamenání
Zdroj: ČTK/TASS
Autor: Mikhail Metzel

V Moskvě se svátek slavil na dvou stovkách míst, mimo jiné se v parcích odehrávaly bezplatné koncerty, sportovní soutěže či promítání vlasteneckých filmů. Na někdejším výstavišti úspěchů sovětského hospodářství byla zřízena městská pláž s bazény, hřišti i tanečním parketem.

Zajistit hezké počasí v metropoli měly za úkol i vojenské letouny, připravené od časného rána rozehnat případná oblaka. Podobné zásahy se pořádají ještě během květnové přehlídky a také na Den města, připadající na první sobotu v září.

Členka Pussy Riot byla znovu zatčena

V Moskvě zatkli bývalou členku punkové skupiny Pussy Riot Naděžku Tollokonnikovovou, která si odpykala téměř dva roky za mřížemi za skandální protest proti Putinovi v největším pravoslavném chrámu. Podle zpravodajského serveru BBC ji zatkli během performance k dnešnímu svátku: punkerka se spolu s ještě jednou aktivistkou převlékla do vězeňských šatů a šila ruskou vlajku na Blatném náměstí, kde před třemi lety policisté bili demonstranty, kteří protestovali proti Putinovu návratu do Kremlu.

„Vyžehlila jsem si a oblékla uniformu, kterou jsem nosila během svého věznění v nápravném zařízení v Mordvinsku. Ale nedošily jsme (vlajku). Popadli nás za ruce a za nohy a vhodili do antona,“ oznámila Tolokonnikovová po policejním zákroku.

Oslav Dne Ruska se účastnil i Michail Gorbačov
Zdroj: ČTK/TASS
Autor: Mikhail Metzel

Jakkoli se dnešní svátek slaví pracovním volnem už od roku 1992 a od roku 2002 pod nynějším názvem Den Ruska, podle průzkumu státní agentury VCIOM tři čtvrtiny Rusů netuší, co slaví. Pouze osm procent dotázaných uvedlo, že jde o výročí přijetí deklarace nezávislosti Ruska, další čtyři procenta správně tiplo prohlášení státní svrchovanosti. Dalších 11 procent sice vědělo, co se stalo, ale uvedlo, že šlo o tragickou událost, znamenající začátek konce SSSR.