Kamarád Carnajeva odnesl batoh s pyrotechnikou. Dostal za to šest let

Boston - Přítel odsouzeného bostonského atentátníka Džochara Carnajeva dostal šestiletý trest vězení za maření vyšetřování bombového útoku. Kazach Dias Kadyrbajev, který se k obviněním již dříve přiznal, po atentátu odnesl z Carnajevova pokoje na kolejích batoh s pyrotechnikou a notebook. Během dnešního jednání se za svůj čin omluvil a dosáhl o rok nižšího trestu, než požadovala prokuratura.

Když Carnajev, který spolu se svým starším bratrem Tamerlanem podomácku vyrobenými bombami zabil v cíli maratonu v dubnu 2013 tři lidi a 264 jich zranil, požádal svého kamaráda, aby odnesl z pokoje předměty, které mohly pomoci vyšetřování, Kadyrbajev souhlasil. Poté, co na něho po smrti Tamerlana a zadržení Džochara přišli policisté, svou vinu nejprve popíral. Později se ale přiznal a díky dohodě s prokuraturou se vyhnul hrozícímu pětadvacetiletému trestu.

  • „Stydím se za své činy. Vím, že moje chybné rozhodnutí zostudilo mé jméno,“ prohlásil podle agentury Reuters dvacetiletý Kadyrbajev, který byl Carnajevovým kamarádem z bostonských studií.

Podle prokuratury ani Kazach, ani další ze souzených přátel bratrů Carnajevů o chystaném atentátu dopředu nevěděli a se zákonem se zapletli až ve snaze pomoci jim po činu.

Za stejný zločin jako Kadyrbajev byl odsouzen jeho krajan Azamat Tažajakov. Spolu s Američanem Robele Philliposem, který byl odsouzen za méně závažný čin lhaní vyšetřovatelům, se výši svých trestů dozvědí v pátek. Čtvrtým a posledním z Carnajevových souzených kumpánů je Chajrulložon Matanov z Kyrgyzstánu, který podle obžaloby smazal ze svého počítače soubory potřebné k vyšetřování a rovněž lhal policistům.

Bostonský atentátník dostal trest smrti

Porota přisoudila Džocharu Carnajevovi trest smrti injekcí. Rozhodovala prakticky mezi hrdelním trestem, nebo doživotím, a diskutovala po dobu tří dnů - celkem 16 hodin čistého času. Obhájci Carnajeva se však pravděpodobně odvolají. Celý případ se proto může ve skutečnosti prodloužit o další roky.

Dvanáctičlenná porota shledala už počátkem dubna Carnajeva vinným ze spoluúčasti na pumovém útoku, stejní porotci pak začali v polovině května zvažovat, zda mu udělí trest smrti. K tomu stačilo, aby tento trest dostal v jednom ze 17 bodů obžaloby, v nichž mu porota přiřkla vinu. Žalobci tvrdí, že byl Džochar v přípravě a provedení atentátu rovnocenným partnerem svému bratrovi, a proto si nic než nejvyšší trest nezaslouží. Obhajoba požádala o doživotní trest s odůvodněním, že Džochar byl pod vlivem o šest let staršího sourozence, hlavního strůjce útoků.