Zaorálek v Mosambiku. Restartuje vztahy Česka s „africkým tygrem“?

Maputo - Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) zamířil na cestě po Africe do Mosambiku. Hledá tam spolu s podnikatelskou delegací příležitosti pro české firmy. Země, která je jednou z nejrychleji rostoucích v regionu, pro ně může znamenat přitažlivého partnera na kontinentu, jehož potenciál sílí.
Video Zaorálek na cestě po Africe zavítal do Mosambiku
video

Zaorálek na cestě po Africe zavítal do Mosambiku

Mosambiku se říká „africký tygr“. Jeho hospodářství roste závratnou rychlostí. Zemi přitom trvalo čtvrtstoletí, než se vzpamatovala z dvacetileté občanské války. Nyní láká investory a partnery z celého světa.

Česko mělo dosud s Mosambikem takřka nulové vztahy. Návštěva šéfa diplomacie by to měla změnit. „Jde o restart vztahů mezi Českou republikou a Mosambikem, které mají dlouhou historii a začaly během našeho boje za nezávislost,“ prohlásil mosambický ministr obrany Atanasio M'tumuke.

K oživení má pomoct i to, že loni zvolený prezident Felipe Nyusi absolvoval na konci 80. let vysokou školu v Brně. „Skutečnost, že prezident má takovouto poměrně důslednou zkušenost s ČR, že v ní strávil několik let, že - jak tady všichni opakují - umí česky, je v pozadí toho, že naše návštěva je tady srozumitelnější,“ konstatoval Zaorálek.

Země má bohaté zásoby surovin, hlavně uhlí a zemního plynu. Vyvíjí se infrastruktura, stavebnictví, služby i další průmyslová odvětví. „Pokud se tady bude dobře hospodařit a zacházet s prostředky, pokud se bude investovat, nebude dávat ven, a vyrábět tady energie, je tu základ budoucího rozvoje evidentní,“ podotkl Zaorálek.

Cesta k blahobytu je ale ještě dlouhá. Mosambik dál patří do patnáctky nejchudších zemí světa. V přepočtu s pětadvaceti korunami na den si musí vystačit víc než polovina obyvatel. Lidé se tu průměrně dožívají jen necelých 50 let - nejméně na světě.