Odhady: Podemos a Ciudadanos se v regionech zadařilo

Madrid - V regionálních volbách ve Španělsku bodovaly podle exit pollů protestní strany - levicové hnutí Podemos a centristická strana Ciudadanos. Vládní Lidová strana sice získala nejvíc hlasů, podle průzkumů ale může poprvé po dvaceti letech přijít o madridskou radnici. Píše o tom server BBC News.

Vládní lidovci podle všeho na většině míst ztratili většinu na úkor nových stran. Voliči vybírali poslance 13 ze 17 španělských oblastí a nové osazenstvo radnic. Lidová strana se už téměř čtyři desítky let u moci střídá se Španělskou dělnickou socialistickou stranou (PSOE). Při dnešních volbách do radnic získaly tyto dvě tradiční strany podle průzkumu televize Antena 3 dohromady pouze 53 procent hlasů, zatímco v obecních volbách v roce 2011 obdržely 65 procent hlasů. Vzájemně je letos podle předběžných výsledků nedělí ani procento.

Regionální volby jsou důležitým testem popularity politických stran před podzimními volbami do parlamentu. Volební účast byla podle BBC mírně vyšší než v posledních volbách v roce 2007.

Španělskou ekonomiku silně zasáhla úsporná opatření. Podle analytiků se země dostala z recese ve druhé polovině roku 2013. Nezaměstnanost ale spolu s vládními reformami stoupala. Mnozí Španělé nyní podle Reuters trestají premiéra Mariana Rajoye za úsporná opatření a řadu korupčních skandálů. 

Proti utahování opasků brojí právě levicová partaj Podemos, která by mohla ovládnout druhé největší španělské město – Barcelonu. 

Lídr Podemos Pablo Iglesias
Zdroj: ČTK/EFE
Autor: Rafa Alcaide

Strana Podemos vznikla loni v březnu a zakládali ji aktivisté spříznění s protestním hnutím Occupy. Zabodovala už v loňských květnových volbách do Evropského parlamentu, v nichž získala pět mandátů. Tehdy ji podpořilo 1,5 milionu voličů.