Medvěděv: Pokud Ukrajina nebude platit dluhy, budeme tvrdí

Rusko bude podle premiéra Dmitrije Medvěděva postupovat vůči Ukrajině tvrdě a hájit své národní zájmy, jestliže Kyjev nebude splácet finanční závazky. Udělá prý vše, aby získalo zapůjčené peníze zpět, počítá se i s variantou žalob.

Reakci ruského premiéra vyvolalo úterní rozhodnutí ukrajinského parlamentu, které dává kyjevské vládě možnost zastavit splátky dluhů zahraničním věřitelům. „Je to v podstatě formulováno tak, že by šlo o platební neschopnost Ukrajiny… Zaujali bychom v tom případě ten nejtvrdší možný postoj a hájili naše národní zájmy,“ řekl v rozhovoru s televizi Rossija 1 premiér Dmitrij Medvěděv. Moskva i ruské banky podle něj využijí v případě zastavení ukrajinských splátek všech dostupných prostředků, aby získaly peníze zpět, a to včetně žalob u mezinárodních soudů. Moskva bude požadovat zaplacení všech dluhů.

Moskva vyvíjí na Kyjev tlak už od úterý. I ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že nový ukrajinský zákon je v podstatě přípravou na vyhlášení ukrajinské platební neschopnosti. Putin vedle toho připomněl, že Rusko mělo právo vyžadovat splacení dluhopisu před červnovým termínem, avšak vyhovělo prosbě Mezinárodního měnového fondu a neudělalo to. Úterní krok kyjevského parlamentu označil Putin za „podivný a neprofesionální“. Ruský ministr financí Anton Siluanov pak pohrozil žalobami. „Prozatím pro to nemáme důvod (říct, že jde o insolvenci). Jestliže ale nějaká platba nepřijde včas, uplatníme své právo jít k soudu,“ řekl ministr. Podle ministra zahraničí se ale momentálně právní kroky neplánují. Kdyby Kyjev skutečně pozastavil splátky věřitelům, „úplně by se zdiskreditoval“, komentoval Sergej Lavrov.

Ukrajina je už déle v ekonomické a finanční krizi a snaží se s věřiteli dohodnout na podmínkách úlevy dluhové zátěže. Ukrajina se snaží restrukturalizovat zahraniční dluh v objemu asi 23 miliard dolarů (565 miliard Kč). Rozhovory se ale nedávno zadrhly. Držitelé ukrajinských dluhopisů totiž odmítají snížení jejich hodnoty, což ale Kyjev podle agentury Reuters vnímá jako neochotu jednat. Rusko, které je od loňské anexe Krymu s Ukrajinou a se Západem v konfliktu, zapůjčilo Ukrajině ve formě eurobondu tři miliardy dolarů, ale do jednání o dluhu se odmítlo zapojit.

Ukrajina má Rusko žádat o levnější plyn i po zbytek roku

Plynové potrubíRusko poskytlo Ukrajině na dodávky zemního plynu slevu ve výši 100 dolarů za 1000 metrů krychlových, která má platit do konce druhého čtvrtletí. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka Ukrajina žádá prodloužení slevy až do konce letošního roku. Rozhodnutí Ruska ohledně prodloužení slevy by se podle Novaka mohlo odvíjet od přístup Ukrajiny ke splácení dluhů.

Ruská plynárenská společnost Gazprom a ukrajinská firma Naftogaz začátkem dubna podepsaly smlouvu o dodávkách plynu na Ukrajinu ve druhém čtvrtletí. Cena byla stanovena na 248 dolarů za 1000 metrů krychlových, Rusko původně požadovalo, aby Ukrajina platila 348 dolarů za 1000 metrů krychlových.

Loni v červnu dokonce Rusko přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Gazprom obnovil až díky říjnové dohodě o „zimním cenovém balíku“. Podle této dohody Ukrajinci platili za plyn 329 dolarů za 1000 metrů krychlových a za dodávky museli platit předem.