Zablokují ruské úřady Twitter, Facebook a Google?

Moskva - Twitteru, Facebooku a Googlu hrozí, že ho ruské úřady zablokují na základě kontroverzního zákona o bloggerech, podle něhož musí společnosti poskytovat identifikační údaje o svých ruských uživatelích. Ty by měly být uloženy na serverech v Rusku. Ani jedna ze společností zatím s ruskou vládou nezačala spolupracovat, a tak jim hrozí nejdříve vysoké pokuty a při třetím odmítnutí spolupráce i celoplošná blokace.
Video Rusko hrozí zákazem Facebooku
video

Rusko hrozí zákazem Facebooku

Jak upřesnil redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup, Rusové zákon poněkud úsměvně zdůvodňují tím, že by zmíněné údaje mohly být ve Spojených státech zneužity. Moskva chce ale v zásadě mít kontrolu nad internetovým provozem stejně jako Američané.

Podle odpůrců zákon ale v první řadě omezuje svobodu slova. Populární bloggeři by se měli registrovat s pravou identitou na ruských úřadech, které pak mohou jejich blogy mazat. V posledních dnech už byly zablokovány dva účty významných opozičních aktivistů.

Společnostem, jejichž sociální sítě sloužily v minulosti jako hlavní platformy pro organizování protestů, hrozí pokuta v přepočtu až čtvrt milionu korun, po třetím varování zablokování. To by v případě Facebooku znamenalo i konec Instagramu a v případě Googlu zase sítě YouTube.