Vatikán oficiálně uzná Palestinu

Vatikán - Vatikán oficiálně uzná palestinský stát. Novou smlouvou, která ještě čeká na podpis, přesouvá Svatý stolec své diplomatické kontakty z Organizace pro osvobození Palestiny přímo ke státu Palestina. Palestinský prezident Mahmúd Abbás má v sobotu navštívit papeže Františka, a to před kanonizací dvou nových světců ze Svaté země, která se uskuteční o den později. Izrael vyjádřil nad navázáním vatikánsko-palestinských vztahů zklamání.

Vatikán přivítal rozhodnutí Valného shromáždění OSN v roce 2012 uznat palestinský stát. Ale smlouva je prvním právním dokumentem vyjednaným mezi Svatým stolcem a palestinskou samosprávou, a představuje tak oficiální diplomatické uznání, i když Vatikán už od loňska eviduje palestinského velvyslance při Svatém stolci jako zástupce palestinského státu.  „Ano, je to uznání, že stát existuje,“ řekl ke smlouvě vatikánský mluvčí Federico Lombardi.

Nelibost nad uznáním Palestiny projevilo izraelské ministerstvo zahraničí, podle něhož to nepomůže mírovému procesu a vzdaluje to palestinské vedení od návratu k bilaterálním izraelsko-palestinským jednáním.

Palestinská samospráva tvrdí, že hlasováním ve Valném shromáždění OSN ji v roce 2012 uznalo přes 130 zemí. Česká republika tehdy hlasovala proti, ale někdejší Československo v roce 1988 uznalo akt vyhlášení státu Organizací pro osvobození Palestiny (OOP). V současné době Praha Palestinu jako stát nicméně neuznává.