Úspěšný nálet spojenců? Druhý muž džihádistů z IS je prý mrtev

Bagdád - Při leteckých úderech spojenců pod vedením USA údajně zahynul na severu Iráku abú Alá Afrí, druhý nejvyšší vůdce radikálů z hnutí Islámský stát (IS). V posledních týdnech se objevily spekulace, že vůdce IS abú Bakr Bagdádí utrpěl při bojích vážná zranění a že právě abú Alá Afrí místo něj řídí veškeré operace islamistů.

Podle irácké vlády spojenecké letouny zasáhly mešitu ve městě Tal Afar v provincii Ninive, kde se v tu chvíli nacházel právě Afrí spolu s několika dalšími vysoce postavenými veliteli radikálů. Při útoku prý zemřelo přes deset radikálů.

O druhém nejvyšším muži IS neexistuje podobně jako o Bagdádím příliš informací. Původním povoláním učitel fyziky pocházející z iráckého Mosulu rychle vystoupal na žebříčku v radikálním hnutí, až se stal pravou rukou Bagdádího. Americké ministerstvo zahraničí minulý týden nabídlo odměnu sedm milionů dolarů (asi 171 milionů korun) za informace vedoucí k dopadení tohoto asi 55letého muže. K radikálům se připojil v roce 2012 po svém propuštění z iráckého vězení, předtím byl vůdcem teroristické sítě Al-Káida v Iráku.

Guvernér provincie Ninive stanici BBC řekl, že Afrího smrt potvrdily i jeho kontakty. Irácké ministerstvo vnitra nicméně vydalo opačné prohlášení: Afrí se sice měl nacházet v budově zasažené náletem, nicméně jeho osud byl neznámý. Mluvčí amerického ministerstva obrany pak uvedla, že zaznamenala zprávy v médiích, prý ale rovněž nemůže nic potvrdit. Jak Pentagon ve svém prohlášení zdůraznil, cílem jeho náletů nebyla mešita.

I Bagdádí se na veřejnosti objevoval jen sporadicky. Loni vystoupil, když ohlásil vznik chalífátu na severu Iráku a Sýrie a sebe označil za jeho vůdce. Spekulace o jeho smrti se objevily už několikrát.

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát obsadili v uplynulém roce rozsáhlá území v Iráku i sousední Sýrii. Jejich ofenzivu se snaží zastavit místní vlády, kurdské jednotky a leteckými údery i spojenci v čele s USA.

Video Při náletech zemřel druhý muž IS
video

Při náletech zemřel druhý muž IS