KLDR by mohla do tří let odpalovat balistické střely z ponorek, varuje Soul

Soul - Jižní Korea vyzvala svého severního souseda, aby zastavil testy balistických raket pro ponorky. Poslední zkoušku, na niž osobně dohlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un, uskutečnil Pchjongjang v sobotu. Soul varuje, že by KLDR mohla vyvinout plně funkční ponorku s balistickými střelami do dvou až tří let.

„Považujeme test střely SLBM za velmi vážnou záležitost vyvolávající obavy. Vyzýváme Severní Koreu, aby okamžitě zastavila vývoj balistických střel odpalovaných z ponorky, které narušují stabilitu Korejského poloostrova a celé severovýchodní Asie,“ prohlásil mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok.

Podle jihokorejského experta citovaného agenturou Reuters vypadají fotografie zachycující sobotní odpal severokorejské rakety z mořských hlubin autenticky. Kim Čong-un prohlásil, že „nyní má jeho země strategickou zbraň světového významu, schopnou zasáhnout a zničit v kterémkoli moři nepřátelské síly omezující suverenitu a důstojnost KLDR“. Dosah zmíněné rakety nicméně nemohl být potvrzen z nezávislých zdrojů. Podle některých odborníků šlo spíš o zkoušku počáteční fáze odpalu střely z nosiče než o řádný raketový test. Střela totiž prý uletěla jen pár stovek metrů.

Zbrojní analytik Jaroslav Štefec v rozhovoru pro ČT vyslovil názor, že KLDR je určitě schopná uvedený systém vyrobit, nikoliv ale v takovém stavu, aby byl schopen bojového nasazení a mohl být reálným rizikem pro země, jako je USA nebo Japonsko.

Jihokorejská vláda konstatovala, že severokorejská technologie je stále „v počáteční fázi“ a že Pchjongjang stále potřebuje čas, aby byl systém podmořských balistických střel plně funkční. Podle jednoho z činitelů jihokorejského ministerstva obrany by ale KLDR mohla dokončit vývoj akceschopné ponorky s balistickými střelami během dvou až tří let.

SLBM (Submarine-launched Ballistic Missile) je balistická střela odpalovaná z ponorky, která dokáže dopravit na místo určení s vysokou přesností bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží. Raketonosné jaderné ponorky mají velký strategický význam, neboť mohou zůstat skryty před satelity protivníka a odpálit svůj náklad v relativním bezpečí hlubin oceánu. To je činí nezranitelnými při prvním úderu směřovaném proti nukleárnímu arzenálu dané země. Mohou také provést odvetný úder, pokud by byly všechny pozemní jaderné síly zničeny.

Video Jaroslav Štefec je ohledně vývoje severokorejských raket skeptický
video

Jaroslav Štefec je ohledně vývoje severokorejských raket skeptický

KLDR čelí kvůli svému raketovému a jadernému zbrojnímu programu sankcím OSN. Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu od konfliktu v letech 1950 až 1953, který skončil jen podpisem příměří, nikoli řádné mírové dohody.