KLDR testovala podvodní balistické rakety za účasti Kim Čong-una

Pchjongjang - Severní Korea provedla test nové balistické rakety určené pro ponorky. Vypálení raket podle agentury KCNA osobně nařídil a sledoval vůdce izolovaného severokorejského režimu Kim Čong-un.

„Proběhlo podvodní cvičné vypálení mocné severokorejské strategické balistické střely určené pro ponorky. Balistická střela byla vyvinuta z osobní iniciativy nejvyššího vůdce korejské lidové armády Kim Čong-una,“ uvedla oficiální tisková agentura KCNA. Podle agentury AFP byla torpéda odpálena z útočné ponorky.

Nové řízené střely určené pro ničení nepřátelských plavidel testovala Severní Korea už letos v únoru. Tehdy šlo podle expertů o rakety, které k cíli letí ve výšce několika metrů nad hladinou moře.

Severokorejská armáda rovněž v pátek varovala před „neohlášenými útoky“ proti lodím jihokorejského námořnictva. Obvinila jižního souseda, že narušuje její teritoriální vody. Jižní Korea v současnosti v příhraniční oblasti pravidelně hlídkuje, aby zabránila čínským lodím v ilegálním rybolovu během období lovu krabů. V roce 1999 a 2002 se právě v této době střetly námořní síly obou zemí, mnoho vojáků při tom zemřelo.